3D bludiště v korunách stromů láká do Oseka rodiny s dětmi z blízka i z daleka. Proto se ho po dvou letech město rozhodlo rozšířit. „Chceme bludiště rozšířit až nad rybník. Na konci bude vyhlídka, stylizovaná do podoby hradu. Bude z ní krásný výhled na hrad Rýzmburk a hory,“ říká starostka Oseka Lenka Říhová. Věří, že touto investicí ve výši tří milionů korun přitáhnou do Oseka další návštěvníky.

Loni prošlo lanovým centrem, které je otevřené denně od dubna do září, přes 17 tisíc osob. „Jsou to lidé nejen ze severu Čech, ale i z Vysočiny, Prahy, Brna a dokonce až z Kanady nebo z Anglie,“ uvedl Petr Šíla, který má chod centra na starosti.

Místní za atrakci nic neplatí. Loni zaznamenali čtyři tisíce jejich vstupů. Platící návštěvník obdrží za 50 korun místo vstupenky identifikační náramek, se kterým může libovolně vstupovat do bludiště v rámci celého dne. Školy a školky mají snížené vstupné 30 korun. Cena zůstane podle starostky stejná i letos.

Děti se vyřádí nejen v lanovém centru, ale i ve sportovním areálu v lese, který u něho vznikl. Loni ho doplnili o nové hrací prvky a workoutové posilovací sestavy s kruhy a žebřinami. Přibyly tu i další překážky v prvním patře dvoupatrového 3D bludiště a také nové sady laviček se stoly. Je tu i lavička pro pejskaře před areálem umístěná tak, že odtud vidí na stánek s občerstvením. „Nechceme, aby psi běhali mezi dětmi, proto do lanového centra mají vstup zakázaný,“ informoval Petr Šíla.

Osecké bludiště v korunách stromů láká i přespolní Zdroj: Deník/ Z. Traxler

Osecké bludiště v korunách stromů láká i přespolní.  Foto: Deník/Zdeněk Traxler

Nová elektrická přípojka letos umožní nabídnout dětem i nanuky a točenou zmrzlinu. Je tu bezplatné wi-fi připojení, mobilní chemická toaleta a pro obsluhu nový domek. 3D bludiště v korunách stromů se loni umístilo na druhém místě v anketě Dřevěná stavba roku.

Bezpečnost lanového centra zajišťují pravidelné kontroly, jejichž součástí je i dendrologický posudek. Podle něj jsou stromy v okolí bludiště v dobré kondici.

Lanový park stál téměř tři miliony korun a město ho uhradilo ze svého rozpočtu. „Věděli jsme, že jde o investici, která se nám do pěti let vrátí. Zájem o něj je ale mnohem větší, než jsme tehdy předpokládali. Proto ho chceme dál vylepšovat,“ říká starostka Lenka Říhová.

Lanová centra přibývají

Nebojí se ani konkurence. Bludiště s rozhlednou má být novou atrakcí mosteckého parku Šibeník. Také v Teplicích plánuje podnikatel Jaroslav Třešňák postavit lanové centrum místo zbouraného zimního stadionu v Teplicích.

„Umělá střecha nikdy nenahradí pobyt v přírodě,“ je však přesvědčený Petr Šíla. Stejný názor má i Jana Burešová z Teplic. „Mám dvě malé děti a v létě jezdíme do Oseka rádi. Děti se vyřádí v bludišti a vyzkouší i všechny ty prolézačky a žebřiny, které jsou kolem. Můžu si dát ve stínu stromů v klidu kafe a dívat se, jak si hrají. A jestli už bude hotové koupaliště, které je hned vedle, budeme to mít jako bezvadný výlet na celý den. Když už je to nebude bavit ve vodě, vrátíme se do bludiště,“ těší se Burešová, až skončí zima.