V Krupce zorganizovali Romové demonstraci na sídlišti Maršov, kde v neděli zasahovala policie po konfliktu mezi několika osobami. Účastníci protestu chtěli vědět, co při předcházelo. Ačkoli řečník v úvodním proslovu řekl, že nejde o protiukrajinskou demonstraci, následně se řada lidí vůči Ukrajincům vymezovala. Skupina se pak vydala k policejní služebně. Poté, co ze služebny vyšli dva zástupci demonstrantů, kterým policisté popsali incident, se účastníci akce začali kolem 19:30 rozcházet. Zasahovat policisté nemuseli, řekla mluvčí Ilona Gazdošová. Podle odhadu policie bylo na místě zhruba 500 lidí.

Události, které vyvolaly nedělní konflikt, se podle účastníků protestu týkaly dětí. Lidé, kteří jednali s policií, po opuštění služebny davu oznámili, že nikdo v tomto ohledu nepodal trestní oznámení. To se následně změnilo, policisté verzi o mravnostním deliktu se sexuálním podtextem šetří. „Zahájili jsme trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování mravní výchovy mládeže,“ řekl Marek. Zda policie stíhá Moldavana, kterého dříve obvinila z výtržnictví, či někoho dalšího, mluvčí neupřesnil. „Z taktického hlediska se zatím nemůžeme blíže vyjadřovat, aby nebyl ohrožen nebo zmařen průběh trestního řízení,“ dodal Marek. Po incidentu obvinili z výtržnictví právě třiatřicetiletého muže z Moldavska, Cizinecká policie s mužem povede řízení o vyhoštění. Policie již dříve vyvrátila informace, které se objevily na sociálních sítích, že se nedělního incidentu zúčastnili Ukrajinci, někteří účastníci nedělního konfliktu byli podle policie podnapilí.

V úterý 18. července se na shromáždění na krupském sídlišti sešly stovky lidí.
Stovky Romů v Krupce demonstrovaly proti násilí. "Dejte nám zbraně," zaznělo

Úterní demonstraci a pochod sídlištěm si mnoho lidí nahrávalo na mobilní telefony. Na sociálních sítích se objevila řada videí. Po jednání se státním zastupitelstvím policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka. V případě soudem uznané viny hrozí dotyčnému trest odnětí svobody až na tři roky.

Na demonstraci v Krupce dohlíželi policisté z pořádkové jednotky, kteří kontrolovali vozidla přijíždějící na sídliště, policisté v civilu a antikonfliktní tým. "K zabezpečení veřejného pořádku v době shromáždění v Krupce byl dostatečný počet sil a prostředků," řekl ČTK Marek. "Zvýšená přítomnost pořádkových sil na místě by mohla vést k eskalaci napětí. Neznamená to, že jsme na akci nedohlíželi. Průběh jsme důsledně dokumentovali a záznamy budeme dále vyhodnocovat, především ve vztahu k některým projevům. Oceňujeme ale relativně poklidný průběh," uvedla dnes policie na twitteru. "Z důvodu probíhajícího prověřování a z dosud získaných informací se z taktického hlediska zatím nemůžeme blíže vyjadřovat, aby nebyl ohrožen nebo zmařen průběh trestního řízení. Policisté se všemi podněty zabývají," řekl ČTK mluvčí.

Demonstrace Romů v Krupce.
VIDEO: Majoritě je jedno, že nás Ukrajinci bijí, hřímali Romové na demonstraci

Na demonstraci vystoupili řečníci nejen z Krupky, ale také organizátoři protestů, které se konaly v minulých týdnech, z Prahy a dalších měst. Při pochodu sídlištěm dav skandoval různá hesla jako "černá síla" nebo "my jsme tady doma". Organizátoři ČTK řekli, že v demonstracích budou pokračovat.

Demonstrace se konaly v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Následovaly protesty v Pardubicích.