Mluvčí policie v Ústeckém kraji Šárka Poláčková řekla, že jednotka vznikne nejspíše během jara letošního roku.

Jednotka bude mít 200 členů. Policejní prezidium dokonce kvůli jejímu zřízení rozhodlo zvýšit počet tabulkových míst o 100 policistů. Krajský policejní ředitel Jiří Vorálek v prosinci uvedl, že se nevědělo, zda kvůli nedostatku peněz bude moci být útvar zformován, peníze na jednotku se ale nakonec v rozpočtu policie našly.

Její základ mají tvořit příslušníci policie, kteří už při různých extremistických akcích zasahují.
V každém okrese je v současnosti zhruba 35 takových policistů.
Již při ohlášení vzniku speciální jednotky policie odhadovala, že její kompletní obsazení a vycvičení bude trvat asi dva roky.
Policisté v protiextremistické jednotce však nebudou nasazováni jen jako těžkooděnci, pokud se ale žádné extremistické akce konat nebudou, posílí hlídky v regionu.

Počet nebezpečných akcí narůstá

Policii ke zřízení jednotky přiměl nárůst počtu extremistických akcí v posledních měsících.
Nejvážněji se policisté s extremisty střetli předloni 17. listopadu v Litvínově. Tehdy byla na akci, která vyústila v téměř dvě hodiny trvající střet mezi pravicovými radikály a policií, nasazena více než tisícovka policistů z celé republiky.

Kromě zřízení nové jednotky policie v Ústeckém kraji také nakupuje techniku, která má v boji s extremisty pomáhat.
V minulém roce policisté získali třeba speciální vozidlo vybavené pevnými i přenosnými kamerami, ze kterého budou moci různé extremistické akce sledovat a řídit zásahy proti nim.
Záznamy potom mohou po pečlivém vyhodnocení sloužit k prokazování trestné činnosti účastníků násilných a extrémních akcí.

Extremistů máme na severu málo

Podle politologa Zdeňka Zbořila je extremistů na severu Čech poměrně málo. Humbuk přijíždějí dělat na sever především „přespolní“.
V květnu minulého roku uvedl Zbořil pro Deník, že na severu Čech „skutečně ideových extremistů na plný duševní úvazek je u vás v severních Čechách kolem třiceti. Pokud uspořádají extremisté na severu nějaké akce, drtivá většina z nich se na ně sjíždí z celé republiky.“

Znamená to, že na demonstrace do Mostu, Janova, Chomutova, Bíliny či do Ústí přijíždějí především extremisté odjinud. Proto je policejní jednotka potřebná, ač je u nás málo tvrdých extremistů. „Přijíždí kočovný cirkus. Místní se přidávají, když už akce probíhá, jako sympatizanti, čili pokud souhlasí s kritikou třeba v rámci romské otázky. Ale jinak místní s celkovou příliš radikální politikou extremistů nesouhlasí,“ uvedl Zbořil. (čtk, ro)