Policisté ze speciálního republikového útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ukončili dvoudenní razii a výslechy, a 23. března státní zástupce podal návrhy na vazbu.

SLEDUJEME!

Podle náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenky Bradáčové státní zástupce navrhl vzetí do vazby u pěti ze sedmi obviněných. O vazbě dnes (ve čtvrtek) rozhoduje ústecký okresní soud.

Obvinění začali postupně přicházet k soudu před půl desátou ráno. Zakrývali si obličeje, aby jim nebylo vidět do tváře.

Bradáčová zdůraznila, že návrh na vazbu byl podán, aby obvinění nemohli působit na dosud nevyslechnuté svědky. „Tím by mohli na svobodě mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání, a dále je obava, že by mohli ve své trestné činnosti nadále pokračovat,“ uvedla Bradáčová.

Podle policejního důstojníka, který si nepřál být jmenován, a nepodílí se na protimafiánském zátahu, má prý ÚOOZ k případu dostatek podkladů, včetně odposlechů a sledování osob.

Motiv: Peníze

Ze sedmi lidí, kteří jsou pod drobnohledem protimafiánské policie, jsou tři lidé obviněni z podplácení, z přijetí úplatku jsou obviněny čtyři osoby, z toho jedna měla přijmout úplatek jako úřední osoba. Jedna osoba je vyšetřována pro vydírání.

Ačkoliv Bradáčová odmítla říci jakákoliv jména, hovoří se o tom, že úřední osoba, která měla přijmout úplatek, je ředitel Rady Petr Kušnierz, který nepřišel včera ani dnes do práce, tedy do sídla Rady.

Prohlášení ústeckého okresního soudu: Dne 23. března 2011 v 15:45 hodin byl Okresnímu soudu v Ústí nad Labem doručen návrh státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem na vzetí do vazby celkem pěti osob… O návrhu státního zástupce ve vztahu ke všem obviněným soud rozhodne dnešního dne (24. března). Poslední výslech byl naplánován od 13:00 hodin. O návrhu musí soud rozhodnout ve lhůtě 24 hodin.
Jan Tichý, soudce, tiskový mluvčí Okresního soudu v Ústí nad Labem

Klidná síla

Bradáčová uvedla, že soudem nařízená prohlídka úřadu Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem uskutečněná detektivy z ÚOOZ, proběhla zcela v klidu, bez problémů.

Detektivové odešli z ústeckého sídla Rady ve středu ve 13.15 hodin. Prováděli prohlídky v kancelářích Rady non stop přes noc z úterý na středu a během středy. Potvrdila to mluvčí Rady regionu Marcela Klíchová.

Rada regionu soudržnosti Severozápad podpořila od roku 2007 v Ústeckém a Karlovarském kraji 257 projektů za 14,9 miliardy korun. Na dokončené projekty vyplatila už 6,5 miliardy korun. Pro letošní rok plánuje rozdělit dotace přes 1,5 miliardy korun.