Protikorupční policie letos začátkem února obvinila dalších 27 lidí kvůli údajně neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Pětadvacet stíhaných lidí působilo nebo působí ve funkcích starostů v Ústeckém kraji. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj škodu zhruba 125 milionů korun.

Někteří politici ve svých funkcích stále působí. O konkrétních jménech ale protikorupční policie nechce hovořit. Nic není ještě uzavřeno.

„Nic konkrétního. To bychom indentifikovali osoby a to nám zakazuje zákon," říká mluvčí útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

V žádostech o dotace podle policie obce uváděly, že jejich majetek poškodily povodně. Jak se pak ale zjistilo, něco už bylo zničené ještě před samotnými přívaly vody.

Za podvod s povodňovými dotacemi už také soud loni v únoru potrestal dvouletou podmínkou starostu Huntířova na Děčínsku, Josefa Zárubu. Další případy by měly jít k soudu příští rok.

Vyšetřování zavedlo letos policisty také na Teplicko. Prověřovali několik obcí. V Deníku jsme o tom psali na jaře. K podání vysvětlení byly na policii přizváni také zastupitelé v Krupce.

„Jde o případy, které se odehrály v roce 2010 (za vedení starosty Milana Puchara pozn. red.). Se současným chodem radnice nesouvisí," uvedl včera Milan Křivohlavý, který mediálně zastupuje město Krupka.

Policie už měla v Krupce vyslechnout všechny členy z minulého složení zastupitelstva. Včera to potvrdil mluvčí radnice Milan Křivohlavý. Případy nejsou stále uzavřeny.

Třináct mužů a žen je obžalováno Krajským státním zastupitelstvím v Ústí nad Labem, že od října 2009 do června 2010 v obcích Ústeckého a Středočeského kraje po předchozí vzájemné dohodě v úmyslu získat neoprávněně finanční prostředky z dotačního programu „Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou".

Obvinění v případě Krupky se má týkat konkrétně retenční nádrže, která má hlídat sídliště Maršov před případnou povodní.

K machinacím s dotacemi v obcích na severu Čech připravujeme další materiál, do některého z dalších vydání Deníku.

„V Krupce už máme k dispozici také závěry šetření kontrolních orgánů ohledně čerpání dotací pro město v posledních dvou letech. A vše je v pořádku. Takže není důvod k nějaké další panice," podotkl Křivohlavý.(re)