Z obou stran obce se utvořily dlouhé kolony, v nichž uvízlo několik desítek vozidel. Jejich řidiči s akcí vesměs souhlasili, našli se však i tací, kteří chtěli místem projet. Někteří místo objížděli jinudy.

Kamiony sotva stíhaly brzdit, když jim přesně v 16:00 vstoupili do cesty demonstranti. Místní lidé vzali do rukou transparenty s hesly typu: Trpělivě jsme čekali, už nebudeme mlčet, nebo Stop zelenému šílenci Patrikovi.

„Jde nám o co nejrychlejší dostavbu dálnice, žádáme proto Miroslava Patrika (předseda ekologické organizace Děti Země), aby stáhl všechny své žaloby,“ přednesl požadavky místních Petr Pokorný z občanského sdružení Za bezpečnější dopravu a ochranu majetku občanů místních částí obce Velemín.

Obyvatele z úpatí Českého středohoří trápí nadměrná kamionová doprava, kterou do Českého středohoří přivedla rozestavěná dálnice D8 a také kamenolom v nedalekých Dobkovičkách.

„Ani se tu nedá přejít silnice, kamiony tu jezdí rozjeté z kopce a mnohem rychleji, než by měly. Někdy třeba půl metru od dětí, chodících do školy,“ řekla na akci jedna z demonstrantek Šárka Rainerová. Při protestní akci se začala zároveň podepisovat petice, jejíž signatáři chtějí po politicích, aby dostavbu dálnice urychlili.

Za urychlení dostavby bojuje i Krajský úřad Ústeckého kraje v čele s hejtmankou Janou Vaňhovou. „Nedostavění dálnice je nejhorší možná varianta. Stojíme za vámi, teď je na stole udělení výjimky z biotopu, doufáme, že to vyjde a bude se moci stavět,“ slíbila místním boj za dostavbu D8 hejtmanka.

„Kamiony tu doslova ničí lidi i jejich majetek, už s tím něco musíme udělat. Nechceme protestem řidiče obtěžovat, ale asi by to měli aspoň malinko pocítit,“ dodal jeden z organizátorů blokády Petr Pokorný.

Podle pět let starého údaje Ředitelství silnic a dálnic jezdilo obcí denně zhruba 12 tisíc aut. Dnes jich na obou stranách Velemína i přes varování před demonstrací uvízly desítky.

Někteří řidiči reagovali na blokádu velmi zlostně, při rozjezdu kolony od Teplic došlo málem k fyzickému kontaktu, kdy jeden z řidičů provokoval místní, ti mu zastoupili cestu, ale nakonec se vše obešlo bez vážného incidentu. Zhruba 15 minut trvalo, než se kolony po skončení akce z Velemína rozjely.