„Máme se sejít ještě do konce tohoto měsíce. S panem Portlíkem jsme spolupracovali už v minulosti v souvislosti se sanací jiných částí tamějšího skalního masivu a vycházel nám vstříc,“ uvedl primátor Hynek Hanza.

Kromě padajících skal je v ulici, která propojuje Šanov a sídliště Prosetice s centrem města, problémem už řadu let především nedostavěný objekt kdysi plánovaného lázeňského komplexu. Vedení teplické radnice řadu let argumentovalo, že s tím nemůže nic udělat, a to s odkazem na právní nesrovnalosti soukromého objektu. Ten dále chátral a dlouhá léta sloužil jako útočiště pro narkomany a bezdomovce. Nikdo z majitelů se k zabezpečení objektu neměl. Teď se ale ledy pohnuly. Aby nebezpečná stavba dál nedělala lázeňské části města ostudu, nechala radnice soudní žalobou určit majitele pozemků pod ním.

Krajský soud vyřkl výsledek šetření v minulých dnech. „Soud rozhodl v odvolacím řízení proti rozhodnutí Okresního soudu v Teplicích ve věci vlastnictví pozemků. Rozhodnutí ale není zatím vyhotoveno a doručeno účastníkům. Nyní tak nelze sdělit bližší podrobnosti,“ řekl mluvčí krajského soudu v Ústí Jiří Barč.

To, že jde právě o firmu Simmex, zapsanou sídlem v Krásné Lípě, Deníku potvrdil teplický primátor Hynek Hanza. Podle něj tak město získalo jasného partnera i pro případ tlaku na zabezpečení přístupu do zmíněného domu hrůzy. Zjištění, komu patří objekt na těchto pozemcích, je ještě předmětem jiného soudního řízení. Na justici se v tomto případě obrátil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jde o to, zda bude zpětně obnovena zaniklá společnost, která měla rozestavěný objekt kdysi v majetku, nebo zda ho soud přiřkne úředně někomu jinému.

Obří budova z cihel a betonových panelů měla být původně ubytovnou pro zaměstnance lázní. Za socialismu se ale nedokončila, a tak několikapatrový průhledný skelet od té doby chátrá. Podle Oty Kovandy z komunitního centra White Light Teplice se tu během roku vystřídá přibližně padesátka lidí různého věku z ulice. „Ne všichni jsou závislí na drogách. Pro některé to je prostě jen zvolený způsob života,“ zmínil.

Chátrající objekt se nachází v blízkosti obchodní akademie. Město letos na jaře nechalo podél městské silnice ke škole postavit zeď, jež má ochránit studenty před vstupem do ruiny a zároveň zabránit bezdomovcům a narkomanům dostat se ke škole.

V minulosti se v tomto objektu stalo několik smrtelných událostí. Žena propadla výtahovou šachtou, jeden z tamních bezdomovců nepřežil v noci mrazy. Záchranka tu zasahovala i u řady úrazů.