Jako první z větších měst rozsvítí svůj letošní jehličnatý symbol Vánoc Bílina. Už tuto sobotu se tam do vánoční atmosféry oblékne opravené Mírové náměstí.

Doprovodný program, ve kterém vystoupí děti ze škol, začne v 15 hodin. Narváno bude o hodinu později, na kdy pořadatelé avizují vystoupení skupiny Lunetic. Stromek by měli rozsvítit v 17.30. Vánoční program bude v Bílině moderovat Jiří Balda, vše uzavře večerní ohňostroj.

Sedm vzrostlých stromů mají připraveno na svých místech už také v Teplicích. Lidé si ale na slavnostní rozsvícení musejí ještě počkat.

„Bude to až na první adventní neděli 2. prosince. Pořádáme u této příležitosti přehlídku mateřských škol nazvanou Teplická vánočka,“ říká primátor Hynek Hanza.

Pět jehličnanů Teplice dostaly, šestý je z vlastních pozemků města a sedmý roste celoročně na Benešově náměstí. Sehnat pro město vánoční stromy je podle Dagmar Teuschelové z odboru životního prostředí rok od roku těžší. „Musí být vzhledově únosné a také se k nim musí dostat na původním místě technika, aby je dopravila do města,“ podotýká.

Při transportu v ulicích města museli asistovat i technici, kteří mají na starosti trolejové vedení, aby ho větve stromu neponičily.

Nejstatnější smrk ze všech, který stojí na náměstí Svobody, museli přivézt až z lesů na Cínovci. Se svými 15 metry je považován za krále mezi ostatními. Letos navíc dostane novou výzdobu, kterou pořídilo město.

V Dubí bude strom v pestrobarevném vánočním nasvícení u kostela Panny Marie. „Jeho slavnostním rozsvícením v úterý 27. listopadu od 17 hodin vstoupíme do adventního času. Vystoupí Divadlo Uličník,“ řekl starosta města Petr Pípal.

Dubí si navodí vánoční atmosféru i na čtyřech prosincových adventních koncertech. První proběhne v kostele na Cínovci, druhý v kapličce v Pozorce, třetí v kapličce ve Mstišově a čtvrtý v dubském kostele. Ten poslední se uskuteční ve čtvrtek 20. prosince od 17 hodin a zazpívají na něm Sestry Havelkovy.

Také v Duchcově mají pro start adventního času připravený hudební program. Svíčky na vánočním jehličnanu situovaném na náměstí u zámku se poprvé rozzáří v neděli 2. prosince. Akci odstartuje před třetí hodinou vánoční program Zdeňka Lukesle. Poté vystoupí pěvecké sbory. Strom se rozsvítí v 17 hodin, na náměstí se opět snesou obří andělé.

V Krupce bude rozsvícení vánočního stromu 2. prosince provázet adventní jarmark před městským úřadem. Právě sem dorazí průvod, v jehož čele půjdou čert a Mikuláš s anděly. Program odstartuje v poledne, strom rozsvítí v 17 hodin.

Jaký budou mít v tomto městě vánoční strom, ještě není jasné. „Z nabídek od lidí se ještě vybírá ten nejhezčí,“ uvedla Lenka Navrátilová z radnice.

Vánoční stromy budou svítit téměř v každé ze 34 obcí či měst okresu. Většinou se rozsvítí v neděli 2. prosince.