„Potřebujeme nová pracovní místa, nové výroby a zároveň musíme řešit spoustu průmyslových, ale i zemědělských objektů z minulého režimu, které hyzdí krajinu," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na dvoudenním Podnikatelském fóru v Ústí nad Labem, které včera skončilo.

Radnice by na obnovu brownfieldů mohly získat až dvě miliardy korun v sedmi letech. „Rozhodně budeme preferovat města a obce, protože jakmile to začnete dávat fyzickým osobám a firmám, koledujete si o problémy," dodal ministr.

Vznik programu iniciovala města v Ústeckém kraji, ve vlastních rozpočtech totiž peníze na brownfieldy nemají. „Při výběru budou zvýhodněna místa s nejvyšší nezaměstnaností," uvedla Gabriela Nekolová, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

Města dostanou i dotaci na výkup nevyužívaných areálů, protože řada z nich není v jejich vlastnictví. Po obnově je pak nabídnou soukromým investorům, kteří na nich budou stavět a vytvářet nová pracovní místa. „Právě tento moment zvyšuje úspěšnost programu," doplnila Nekolová s tím, že je jen na obcích, zda staré objekty zbourají nebo areály revitalizují.

Národní databáze brownfieldů v Ústeckém kraji eviduje 60 nevyužívaných areálů. Ve skutečnosti jich ale může být víc. Velký zájem o jejich obnovu je už teď hlavně na Děčínsku.

„Vzhledem k terénu tam ani není jiná šance, jak vytvořit průmyslovou zónu než využitím nějakého starého průmyslového areálu," vysvětlila Nekolová.

Ministerstvo teď chystá přesné podmínky programu. První projekty by mohly odstartovat v příštím roce.