Konal se tradičně na sklonku srpna a pozvání Základní kynologické organizace 169 Duchcov přijali „pejskaři“ z několika klubů Ústeckého kraje. V průběhu dne se na „cvičáku“ v Bažantnici utkalo ve čtyřech kategoriích 18 psů ve stáří od dvou do pěti let, nejčastěji belgických a německých ovčáků, ale také jeden rotweiler a stafordšírský teriér.
V hlavní kategorii IPO 3 zvítězil cvičitel Petr Žižka se psem Ara Klarnek, druhé místo obsadila Martina Valijentová s Grimem Písečná bouře. Oba němečtí ovčáci jsou doma v Bílině. Bronz si do Žatce odvezl Bohumil Řezníček se psem Endy Balgaro, rovněž německým ovčákem.
O kvalitě psů trénovaných kynology z Duchcova svědčí první místo v jedné z kategorií pro Jaroslava Dvořáka a jeho německého ovčáka Norbo. Ten si vedl na výbornou jak v poslušnosti, tak v obraně. Poslušnost trénovaných psů prověřilo několik povinných cviků, stanovené počty metrů, které museli ujít, počet obratů, aport a vyslání psa vpřed. Obrana zahrnovala vyhledání pomocníka a jeho zadržení.
Všem, kteří mají doma štěňátko, doporučuje Josef Otta z pořádající kynologické organizace Duchcov: „Nejlépe je hned po základním očkování, ve třech měsících zajít se štěnětem na cvičák, aby se socializovalo a poté volně přejít k výcviku. Pes starší pěti let už má zažitý rytmus dne a života a je těžké odvrátit ho směrem, kterým chceme a motivovat ho k výcviku.“
Inu, ne nadarmo se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Zvíře cvičené od štěněte jen stěží z vlastní vůle někoho ohrozí a napadne. A pokud přesto, pak zřejmě platí Ottovo tvrzení: „Myslím si, že v každém psovi je půlka jeho pána. Což znamená, že pokud je pán, byť i skrytě, agresivní, bude agresivní i pes.“