Dozvěděli jsme se o třech půjčovnách lyží na Teplicku. Pro někoho, kdo si chce vyzkoušet určitý model lyží, aby zjistil, zda mu vyhovuje, je to ideální. Člověk pak již kupuje lyže, které mu sedí. Služeb půjčoven lyží často využívají také lidé, kteří se chtějí naučit lyžovat. Koupě lyžařského vybavení by pro ně byla zbytečná, když předem netuší, zda je to bude vůbec bavit.

Půjčit lyže si můžete například v Teplicích v prodejně sportovních potřeb Sport centrum. Spolumajitelka prodejny Lenka Buková vysvětluje, že se půjčují moderní lyže i když ne nejaktuálnější modely. „ Děláme také testovací akce na Bouřňáku. Lidé si mohou lyže půjčit a pak si je třeba objednat i s nějakou slevou,“ říká. Půjčení lyží v půjčovně obchodu přijde na 130 korun na den s tím, že zájemce musí složit zálohu okolo 5 tisíc. I když lyže mají mnohdy vyšší hodnotu, je to podle slov spolumajitelky riziko podnikání. Půjčovna lyží ve Sport centru je velmi využívaná, letos by ji rádi rozšířili.
„Syn jede na lyžák a nikdy nelyžoval. Lyže jsme již sehnali, ale problém bude s botami, syn má číslo 48. Nevím, jestli se tak velká bota dá vůbec půjčit,“ obává se Jiřina Hývlová z Teplic. V půjčovnách lyží většinou „lyžáky“ nepůjčují a to především z hygienických důvodů. A kdyby půjčovali, byly by osmačtyřicítky velmi tvrdý a nejspíš nerozlousknutelný oříšek. „Takovou velikost nemáme ani v komisním prodeji již použitých bot a lyží. Ale nové bych sehnat určitě dovedla,“ reaguje Lenka Buková. To je ale investice několika tisíc.

Lyže, ty nejaktuálnější modely, půjčují v prodejně Regal Bike v Teplicích. Pro půjčení je zapotřebí předložit dva osobní doklady, záloha se neskládá. Půjčovné za lyže se pohybuje v rozmezí od 200 do 300 korun podle modelu lyží. Týdenní půjčovné je výhodnější a nečiní ani tisícovku. Půjčují se zde i snowboardy včetně bot.

Další půjčovna lyží i snowboardů je v Mikulově přímo pod svahem. Půjčení carving lyžařského kompletu zde přijde na 180 korun a výše, snowboard včetně bot na ty samé peníze. Dětský lyžařský komplet stojí na den od 120 korun. Půjčení samotných lyží a snowboardů se pak pohybuje od 150 korun na den. V půjčovně pod Slalomákem navíc nabízejí i servis lyží a snowboardů. V případě, že je sníh a lyžuje se, je o půjčování lyží přímo na Bouřňáku veliký zájem.