Mluvčí sportovní akce Tomáš Nohejl Deníku řekl, že závodu se zúčastní 3300 běžců. Z toho 2300 hlavního běhu, další tisícovka pak rodinného běhu.

„Zájem o půlmaraton je tak velký, že jsme během léta počet startovních míst navýšili o dalších 500. Ale ani to nestačí. Vše je beznadějně obsazené," řekl Nohejl.

Infografika.

Takový zájem o běh oproti minulému ročníku znamená i některé organizační změny. Například se poběží v opačném směru.

„Trasa byla zvolená tak, aby byla rychlejší než v uplynulém roce. Je to hlavně kvůli propustnosti, aby se na ni všichni běžci v takovém počtu vešli," vysvětluje Nohejl.

Na startovní listině se podle něho objeví i mnoho velmi kvalitních bežeckých jmen. Jedničkou má být Keňan John Kiprotich. Přijedou i další jeho krajané, ale i běžci například z Etiopie, Japonska a ostatních zemí.

Z českých jmen se má na startu objevit například olympionička Ivana Sekerová či Jiří Homoláč.

Známý ústecký běžec Michal Weiss, který se loni o první ročník půlmaratonu také zasloužil, si takovou účast pochvaluje.

„Zvláště ti Keňané jsou opravdu špičkový běžci. Obsazení tak bude mnohem lepší než v minulém roce, to je velký úspěch," konstatoval Weiss.

Na start se postaví i známé osobnosti. Například ústecký boxer Lukáš Konečný. „Přijede i jeden z kandidátů na prezidenta Vladimír Dlouhý," uvedl Nohejl.

V minulém roce zájem postavit se mezi běžce projevoval i ústecký primátor Vít Mandík. Nakonec ale nepoběží. „Za poslední rok jsem ve své funkci přibral devět kilogramů. Opravdu se nezúčastním," uvedl.

Závod si vyžádá i rozsáhlá dopravní omezení, protože se poběží přímo v ulicích města a to jak v centru, tak na Střekově a směrem na Předlice. První ulice budou uzavřené již od 6.00. Start závodu je sice až ve 12.00, ale organizátoři budou muset trasu pečlivě připravit. Uzavřený bude i starý silniční most Dr. Edvarda Beneše. Doprava přes Labe tak bude možná jen po Mariánském mostě. Podle zvláštního jízdního řádu bude jezdit i ústecká městská hromadná doprava. Všechny informace jsou na internetových stránkách ústeckého dopravního podniku.

Jak závod dopadne, bude záležet nejen na organizátorech. Podle Weisse, který má s podobnými akcemi zkušenosti, se na jeho úspěchu podepíše i počasí. A to nejen tak, aby bylo vhodné pro diváky, ale hlavně pro sportovce. „Asi nejideálnější je teplota do 20 stupňů Celsia. Pro běh je vhodné i bezvětří a samozřejmě by nemělo pršet," vysvětlil Weiss. Dodal, že každý z běžců má ale rád jiné počasí. „Já bych třeba byl mnohem raději, kdyby bylo vedro, protože ho mám rád, nejlepších výsledků dosahuji, když ostatní horkem umírají," žertuje.

Dopravní omezení

Centrum města včetně trasy na Předlice ulice Tovární, Kekulova, U Chemičky, Brněnská, Panská, U Trati bude uzavřeno 16. září od 6.00. Po celou dobu bude zachován příjezd na obě parkoviště OC Forum, a to ve směru od okružní křižovatky Pod Větruší. Uzavřena bude i komunikace Přístaviště, na které budou odstavovány autobusy ve směru od Děčína. Od 8.00 budou postupně uzavírány trasy na Střekově - most Dr. E. Beneše, Národního odboje, Děčínská, Železničářská a Střekovské nábřeží.