Obnovit původní varhany by mohlo pomoci město. Starosta Bíliny Josef Horáček by se tomu nebránil: „Zatím jsme o tom v radě nejednali. Žádný podnět k tomu jsme písemně od nikoho nedostali. Kostel není náš, ale mohli bychom hovořit případně o nějakém finančním daru," vzkazuje představitel města. „Je to ale věc pro další jednání," dodal.

„Bílinský kostel je docela v dobrém stavu," říká farář bílinského kostela Martin Saj. „Interiér by potřeboval vymalovat a jsou tu zastaralé elektrorozvody, které jsou z 60. let," podotýká farář. V bílinském kostele působí necelý jeden rok a chtěl by se postarat o jeho rozkvět. „Rozpočet na opravu elektriky v kostele je okolo 700 tisíc a bohužel musím říct, že jde pouze o ty základní opravy."

To, co nejvíce trápí současný stav bílinského kostela, je stav varhan. Ty v současné době procházejí rozsáhlou opravou, protože přes dvacet let z nich nevyšel žádný tón. Varhany jsou kompletně rozebrané a pracuje se na tom, aby byly funkční. „Jejich nefunkčnost je velký problém. V současné době používáme v kostele elektronické, které jsou umístěny v prostoru presbytáře, kde by správně neměly co dělat," poodkrývá zákulisní info Martin Saj. „Klasické varhany nejsou funkční přes dvacet let, a právě proto bych je chtěl opravit. Původní zařízení je bez píšťal, které opravář dává do pořádku. Opravou prochází i hrací pult. „Rád bych věřil tomu, že se celý varhanní systém poprvé rozezní už během letošního adventu," doplňuje farář bílinského kostela svatých Petra a Pavla.

Interiér bílinského kostela oceňují nejen jeho místní pravidelní návštěvníci, ale i turisté, kteří zavítají do města Bíliny. „Na mši v bílinském kostele v průměru přijde okolo padesáti lidí, což odpovídá průměrné návštěvnosti kostelů v Ústeckém kraji," doplňuje Saj.

„Určitě by měli varhany obnovit. Jsou součástí kostela a jejich zvuk sem prostě patří. Dodává to pravou atmosféru. Kostel si to zaslouží. Těším se, až je uslyším," říká Marie Svobodníková, která bílinský kostel navštěvuje nejen v adventním čase, ale i během roku.

Kostel je veřejnosti k nahlédnutí přístupný po celý týden.(pem)