Krajští radní se chtějí seznámit se situací na místě. Starostové Újezdečka, Jeníkova a měst Košťany a Dubí vedení krajské samosprávy sdělí své názory na těžbu a stavbu továrny. Na místě bude také primátor Teplic Jiří Štábl (ANO).

Posuzovat záměr budou krajští zastupitelé v aktualizaci zásad územního rozvoje Ústeckého kraje, do které je těžba lithia zanesena. K aktualizaci dostal krajský úřad přes sto námětů a připomínek.

Premiér Petr Fiala přijel do Košťan a Újezdečku prohlédnout si lokalitu, plánovanou pro postavení závodu na zpracování lithia.
Fiala přijel do Košťan jednat o lithiu. S transparentem ho vítal Pepa z Teplic

Začátek těžby se předpokládá v letech 2026 až 2028. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě, v lokalitě jsou tři procenta světových zásob. Připravovaná těžba vyvolává obavy místních ze zhoršení kvality života, dopadů na krajinu či vlivu na podzemní vody. Premiér Petr Fiala (ODS) při své návštěvě Ústeckého kraje v září uvedl, že vláda dělá pro spuštění těžby lithia vše, zásadní je podle něj spolupráce s obcemi. Lithium vnímá jako strategickou surovinu a jeho těžbu jako zásadní pro restart Česka.