Radnice chtějí využít novelu zákona o hmotné nouzi, která jim umožňuje omezit výplatu doplatků na bydlení v konkrétních lokalitách. Uvést v život ji chtějí například v Duchcově či Bílině.

TIPOVÁNÍ PROBLÉMOVÝCH DOMŮ

„Někteří lidé stále nechápou, že by měli dodržovat zákony a vyhlášky. Takoví lidé, když se nakumulují v jednom domě, začnou otravovat život i slušným lidem v ulici. A to je špatně,“ myslí si starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Radnice už vytipovala několik problematických domů. „V první fázi by mělo jít o dva až tři domy. Pokud se situace uklidní a majitelé nemovitostí si své nájemníky ukočírují, tak v rozšiřování nebudeme pokračovat,“ plánuje starosta.

Podle něj nejde o opatření, které je namířeno proti podnikatelům. Doplatek, který dává úřad práce, se pohybuje mezi 1500 až 2000 tisíci korunami. Lidé na sociálních dávkách, kteří už ho pobírají, o něj nepřijdou.

Norma se bude týkat pouze nových nájemníků, kteří se přistěhují. „Problém příspěvků a doplatků je širší a měl by se řešit na vládní úrovni. Omezení výplaty doplatků ale vnímám jako dobrý nástroj. Lepší něco než nic,“ dodal starosta.

Než začne opatření platit, nějakou dobu to potrvá. K návrhu se musí vyjádřit městská a státní policie a orgán sociálně právní ochrany dětí. Radnice se bude muset také vypořádat s připomínkami majitelů domů, kterých se opatření dotkne.

MŮŽE TO BÝT EXISTENČNÍ PROBLÉM

Majitel dvacítky domů v Duchcově Stanislav Spurný z nového opatření obavy nemá. „Pronajímám byty jak bílým, tak i černým. O své domy a nájemníky se starám,“ říká. Není si ovšem jist, zda opatření padne na úrodnou půdu.

„Pro holku, která má dvě malé děti a je sama, protože ten její lempl zmizel neznámo kam, je 1500 stovek hodně. Když o ně přijde, bude mít existenční problém. Naopak rodina, která má osm dětí a na dávkách bere 45 tisíc, tak jí ztráta několika stovek bolet nebude. Chtělo by to postihovat jen ty problémové lidi a klidně i tvrději,“ pronesl podnikatel Spurný, který má mezi svými nájemníky velmi dobré jméno.

Do omezování výplaty doplatků některým budoucím nájemníkům chtějí jít i v Bílině. „Snažíme se vytipovat problémová místa, na která se bude opatření vztahovat,“ uvedla místostarostka Bíliny Veronika Horová.

Místní šetření se uskutečnila v lokalitách na Teplickém, Pražském a Újezdském Předměstí. Jakých konkrétních domů či vchodů se má opatření týkat, zveřejní bílinská radnice v blízké době.