Martin však někdy přijel jen na koni „šedivém“, což znamenalo mlhy a střídavou zimu, nebo na „žlutém“, jenž přinášel suchou, tuhou zimu s mrazy.

Říkalo se třeba „Martin na ledě, Vánoce na blátě“ a zase naopak „Martin na blátě, Vánoce na ledě“.

O svatém Martinu hovoří desítky pranostik, podstatná část však věnuje pozornost především prvnímu sněhu a Martinově bílému koni. Tak jako například: „Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.“ Podobných pranostik je dlouhá řada, a to nejen u nás, ale třeba až v Anglii a v dalších zemích, od nás všemi směry.

O Martinovi se žertem říkalo, že je to tak trochu Maďar. Narodil se totiž v Panonii, v dnešním západním Maďarsku, poblíž rakouských hranic, kde tenkrát jeho otec slou žil jako setník římských legií. Rodina se však brzy vrátila do Itálie, do lombardského kraje, to bylo Martinovi deset let. Podle přání otce vstoupil v patnácti do armády. Vzali ho k jízdě a poslali do Galie, dnešní Francie.

Dobrák Martin

Tady jednou v třeskuté zimě vstupovala jeho jednotka do otcova rodného Amiensu. V městské bráně spatřil Martin polonahého, mrznoucího žebráka. Nerozmýšlel se dlouho, jednou rukou mečem rozťal svůj plášť a půlku věnoval žebrákovi, aby se zahřál.

Příští noc po události v Amiensu se Martinovi ve snu zjevil Kristus zahalený do poloviny jeho pláště a řekl andělům, kteří ho provázeli: „Martin, ač nebyl dosud pokřtěn, mne oděl tímto pláštěm“.

Pod vlivem tohoto vidění se Martin hned dal pokřtít a požádal o propuštění z armády a začal se věnovat věřícím. Jako žák biskupa Hilaria se usadil poblíž města Poitiers, kde založil mnišskou osadu, z níž vznikl první klášter v Galii nazvaný Ligugé. Jako obětavý kněz byl Martin duchovenstvem v městě Tours jednomyslně navržen na biskupa. On však ve své skromnosti nechtěl být zvolen, a tak se, podle pověsti, schoval v husím chlívku. Husy však kejháním jeho úkryt prozradily a od té doby mnohá za trest o martinském svátku skončí na pekáči. Husí pečeně a martinské rohlíčky i trocha dobrého moku totiž k martinskému svátku patří nerozlučně.

Dříve se v Čechách říkávalo: „Radost z Martina je nám hus a džbán vína“. Ale pozor, byly i jiné, přímo varovné průpovídky jako: „Kdo Martina často světí, husy, kury mu uletí, dům, dvůr, louku, dědinu, vše přivede na mizinu“.

Je zajímavé, že zatímco lidé si o jeho svátku dovedli opravdu dopřát, Martin jídlu a pití neholdoval, i ve svém novém úřadě zůstal vzorem chudoby a pokory. Dožil se vysokého věku a zemřel roku 387 oplakáván křesťany v celé Galii.

Nad jeho hrobem byl postaven velkolepý chrám, který je poutním místem dodnes.

Martinské hody pořádá Hotelová škola Teplice - čeledínův krajíc s husími játry i žvanec s lokšanama

Na Martinské hody 2009 zve jídelna U Kantora, Hotelová škola v Teplicích Svatomartinské.
Posvícení ve středu 11.11.2009 v 17 h­odin posuneme hodinky na 11.hodin 11.minut, ochutnáme první doušky mladého vína a něco mastného k tomu.
V neděli 15.11. 2009 si v 11.hodin 11.minut posuneme kalendář zpět na 11.11. 2009 pro ty co jim to nevyšlo i pro ty, kterým to hodně chutnalo. Abychom dodrželi všechny zvyklosti se svátkem Svatého Martina spojené, kolektiv žáků pod vedením zkušených kuchařů pro vás připraví:
Středa
Čeledínův krajíc s husími játry v domácím sádle škvarkový placek. Hospodářův žvanec s lokšmama kus pečené husy, zelí, lokše Martinské sladké 160 Kč osoba. Víno bílé, růžové a červené martinské- jakostní – nebo bílé a červené martinské- jakostní přívlastkové.
Neděle
Čeledínův krajíc s husími játry v domácím sádle, škvarkový placek. Maminčin vývar ze vší drůbeže s domácíma nudlama. Hospodářův žvanec s lokšmama, knedlíkem a trochu zelí Martinské sladké 160 Kč osoba, víno bílé, růžové a červené martinské- jakostní přívlastkové.

Připravili Ivan Ladýř a Martin Košťál