Výpravčí zavolala sanitu, mladík skončil v teplické nemocnici a potom byl převezen do ústecké nemocnice na jednotku intenzivní péče. Stalo se to letos 29. dubna.

„Soud s hlavním viníkem proběhne ještě do konce roku u ústeckého krajského soudu,“ uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková. Útočník je stále ve vazbě.

Veřejnost na severu Čech tehdy šokoval rasistický útok dvou mladých chlapců. Krutě zbili dvanáctiletého chlapce jenom proto, že „byl bílej“.

Jeden z nich se vyhne soudu, protože mu nebylo při útoku ještě ani patnáct let.

Starší a agresivnější, tehdy patnáctiletý mladík, bude souzen. Dopustil se loupeže a brutálního útoku na dítěti především pro jeho národnost. A způsobil mu těžkou újmu na zdraví.

Deník po útoku sledoval kauzu a podílel se na pomoci pro Patrika. Do té se zapojilo také na sociální síti Facebook tisíce lidí, a mnozí nejen sympatiemi, ale i finanční sbírkou.

Protože je bílej…

S odstupem řady měsíců víme, že krutý příběh začal tím, že chlapec šel za matkou, která bydlela v ústeckém azylovém domě. On sám byl ze sociálních důvodů umístěn v duchcovském dětském domově. Nepatřil k problémovým dětem.

Jako jediný naopak měl zájem chodit do víceletého gymnázia v Duchově, což se mu povedlo. Od jeho kamarádů jsme se dozvěděli, že se snaží strašlivý zážitek přehlížet a hrůzu útoku vytěsnit z paměti.

Postupně vyšlo najevo, že útočník, který stane před soudem, řekl dítěti, které zmlátil, jestli prý ví, co dělal Hitler za války s židy a cikány, to samé bude dělat i jemu, protože „je bílej“.

Masakr

Jak k útoku došlo? Když šel dvanáctiletý chlapec poblíž bohosudovského nádraží, dva mladíci po něm chtěli mobil. Česko se složilo na Patrika!

Chlapec řekl, že nic nemá, prošacovali ho, vzali mu bundu a boty, musel se svléknout do slipů a plazit se, vlézt do potoka. Potom chlapce kopali, šlapali po něm, bili ho pěstmi. Na těle masakrovaného chlapce nebylo prakticky místečko, kde by lékaři nenašli stopu po úderu, včetně otisků kovové přezky od pásku.

Nalomené žebro

Dítě bylo lynčováno, protože bylo „bílé“, jak řekl oběti starší útočník. Přesný rozsah zranění Deník sice nezná, ale víme zcela jistě, že dvanáctileté dítě mělo zlomeno nebo nalomeno nejméně jedno žebro, útok vedl k natržení sleziny a pohmoždění ledviny, slinivky a jater.

V nemocnici se o zmasakrované dítě starali lékaři tři týdny. Jen na dokreslení situace: Boty dvanáctiletého zlynčovaného chlapce dal starší útočník, který skončil ve vazbě, svému strýci.