Zahalené tajemstvím je prozatím vyšetřování vedené protikorupčním útvarem policie. Mlčí jak státní podnik Diamo, v jehož ředitelství ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku včera zásah mimo jiné probíhal, tak všechny ostatní zainteresované orgány. Podle informací webu Euro.cz má razie spojitost s údajnými machinacemi s ložisky lithia na Cínovci.

Vyšetřování na ředitelství Diama v Máchově ulici vede Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Kvůli probíhajícímu vyšetřování nemohu v tuto chvíli sdělit více informací,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Po obeznámení se zahájením trestního řízení nebyli sdílnější ani zaměstnanci podniku. „Určitě nemůžu, protože jsem podepsal mlčenlivost, takže se tím budu striktně řídit,“ řekl ČTK ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

Podobné mlčení zachovávalo také ministerstvo průmyslu a obchodu, které Diamo zřizuje. V tiskové zprávě pouze konstatovalo, že s policisty plně spolupracuje.

„Bavili jsme se o tom dost, ale víme jen to, co bylo na internetu. Každopádně to bylo překvapení,“ řekl Deníku jeden z řadových zaměstnanců podniku ve Stráži pod Ralskem. „Hele, fakt ne, tady se někomu znelíbíš a můžeš jít,“ vysvětlil, proč nechce uvést své jméno.

Jednu z možných variant pozadí vyšetřování přinesl server Euro.cz. S odvoláním na svůj zdroj web uvedl, že vyšetřování se týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.

O něj se před loňskými parlamentními volbami mezi politiky strhl litý boj. Pro připomenutí: tehdy přišla zpráva, že lukrativní ložiska lithia má zamluvená australská těžařská společnost European Metals Holding. A že nám strategickou surovinu snad ukradne.

Premiér Andrej Babiš na to uvedl, že by se v problematice těžby stále cennějšího materiálu měl začít aktivně angažovat právě státní podnik Diamo. Předchozí vedení resortu s australským investorem sice podepsalo memorandum o spolupráci, ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner ho však vypověděl.

V okolí Cínovce se nachází minimálně 348 milionů tun horniny, která obsahuje 4,5 promile cenného oxidu lithného. Pouhá desetina tohoto objemu by přitom stačila pokrýt těžbu na 20 let. To z Cínovce dělá nejbohatší lithiové naleziště v Evropě.

Diamo se primárně zabývá likvidací následků dřívější těžby. Na Českolipsku odčerpává hlavně statisíce litrů kyseliny sírové z podzemí v oblasti Stráže pod Ralskem, Hamru a okolních obcí. Podle platného vládního usnesení by měla být celá oblast „čistá“ do roku 2042. Ve zvláštním fondu je na to vyhrazených ještě 23 miliard korun.