„Teplické RE-USE centrum, tedy místo, kam lidé mohou odložit nepotřebné, ale stále použitelné věci, je v provozu od 4. června loňského roku. Za tu dobu sem přišlo předat jednu nebo i více věcí celkem 227 lidí. 236 lidí si nějakou věc odebralo a dalších 30 projevilo zájem tím, že RE-USE centrum navštívilo. Dosavadní návštěvnost rozhodně považujeme za úspěch,“ uvedl mluvčí města Robin Röhrich. 

Dosavadní fungování si pochvaluje primátor Teplic Hynek Hanza. „Je to rychlý způsob, jak se zbavit drobností. Věc bezplatně předáte obsluze a ta ji v RE-USE centru uloží. Kdokoliv, komu se bude hodit, si ji tam pak může opět zdarma převzít. Drobné věci se tak vracejí do oběhu a nestane se z nich zbytečně odpad, dokud skutečně nedoslouží,“ vyzdvihl.

Hynek Hanza, otevření re-use centra v Teplicích
Druhá šance pro nepotřebné věci. V Teplicích otevřeli re-use centrum

RE-USE centrum se nachází u vjezdu do sběrného dvora v Úprkově ul. 3120. Provozní doba je shodná se sběrným dvorem, tedy: Po-Pá 8-18 hod. a So 8-14 hod. Začátkem roku došlo v RE-USE centru ke generálnímu úklidu, nyní je sdílený kontejnerový bazar opět plně k dispozici. A je potřeba ho naplnit. „Aktuálně je zde k dispozici sportovní taška, aktovka do školy a nebo také několik kousků nádobí,“ přiblížil mluvčí města. 

Využít služeb takového centra by mohl Jiří Hanák z teplické části Trnovany. Bude na jaře vyklízet půdu v domě u babičky. "A tam se vždy najdou nějaké poklady. Objednám si kontejner, ale pokud mi bude líto něco vyhodit, tak to dám na stranu a případně bych nabídl jiným lidem," říká.

RE-USE centrum otevřelo město Teplice ve spolupráci s firmou Marius Pedersen. Místo, aby skončily v popelnicích, čekají nepotřebné věci z domácností ve sběrných kontejnerech na dalšího zájemce. V Česku fungují takovéto veřejné bazary už šestým rokem a stále jich přibývá. Třeba v Brně plánují na principu opětovného využití věcí otevřít rovnou celý obchod i s dílnou. Teplice jsou jedním z mála měst na severu Čech, kde něco podobného funguje. 

Jaké věci ReUse centrum bere? Co tam mohu odvézt?
V každém případě to musí být věci funkční. ReUse centra obvykle přijímají:
kuchyňské nádobí (hrnečky, talíře, hrnce, plechy),
nářadí,
sportovní potřeby,
hračky,
knihy, CD a gramodesky,
umělecké předměty,
dekorace do domácnosti,
hudební nástroje,
hodiny a budíky,
kočárky a autosedačky,
kufry a tašky.