Velmi příjemný bonus přistane na účtu ředitele Gymnázia Teplice Zdeňka Bergmana, který v říjnu proslul „Zemanem poslaným do kompostu“. Radní Ústeckého kraje mu za první pololetí činnosti školy schválili rekordní odměnu přesahující 90 tisíc korun.

Jak s ní ředitel naloží, to zatím netuší. „Ještě o ní ani oficiálně nevím. Dočetl jsem se to v médiích,“ reagoval ve čtvrtek dopoledne.

Zdeněk Bergman letos v říjnu v nadsázce napsal na svém facebookovém profilu, že uložil školníkovi, aby do kompostu zahrabal školní portréty Miloše Zemana jako reakci na prezidentovo neslušné vyjadřování v Českém rozhlasu.

ZEMAN STÁLE VE SKLADU

Někteří lidé z vedení Ústeckého kraje, který školu zřizuje, poté naznačovali, že by Bergman měl být za svůj příspěvek potrestaný, třeba i snížením platu. To se nakonec nestalo, neboť pro to nebyl oprávněný důvod. Prezidentovy portréty v kompostu neskončily, stále leží ve skladu gymnázia.

Server Seznam Zprávy konkretizoval Bergmanův půlroční bonus jako částku 95 tisíc korun. Mluvčí kraje Magdalena Fraňková výši odměny nepotvrdila s tím, že jde o neveřejné informace.

Teplický primátor Jaroslav Kubera obhájil senátorské křeslo.
Jaroslav Kubera obhájil senátorské křeslo, Zdeněk Bergman uznal, že byl lepší

„Platí, že všem ředitelům škol a školských zařízení byly odměny schváleny v navržené výši,“ uvedla mluvčí Fraňková.

Odměny se dávají dvakrát ročně, navrhuje je školský odbor každému z ředitelů zvlášť podle určitých kritérií.

„Rozhoduje například počet žáků, velikost školy, počet spravovaných budov či úspěchy na soutěžích. Jednotliví vedoucí pracovníci si odměny za dobrý chod spravovaného zařízení zaslouží a také je dostanou,“ řekl člen školské rady Zdeněk Matouš s tím, že jde o státní peníze, které kraj jen přerozděluje.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.
„Zemana do kompostu“, napsal ředitel gymnázia. Bude to řešit kraj

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka neměl Bergmanův výrok na udělení odměny vliv. „Svým vyjádřením ohledně Zemana školu v říjnu poškodil, na tom se usnesla rada kraje. Ale tím to pro nás skončilo. S celkovým půlročním hodnocením to nemá nic společného. Tady se posuzovalo fungování školy jako takové,“ uvedl Bubeníček.

Pro Zdeňka Bergmana bude letošní odměna rekordní. „Takovou jsem nikdy na výplatní pásce za celou svou ředitelskou éru neměl,“ konstatoval s tím, že to má ale i své stinné stránky.

„Do mailu mi už přišlo několik nenávistných a výhružných zpráv. Ale s tím se vyrovnám,“ reagoval ve čtvrtek, když mířil do Prahy kvůli další budoucnosti školy. Gymnázium Teplice se ve čtvrtek stalo fakultním vzdělávacím zařízením pro Univerzitu Karlovu, vysokoškolský obor matematika fyzika.

Z ustavujícího zastupitelstva v Bílině, starostka Zuzana Schvarz Bařtipánová.
Hejtman skončil v opozici. Bílinu v dalších čtyřech letech povedou dvě ženy