O jeho osudu ve středu rozhodovali členové výboru regionální rady, který tvoří regionální politici z Ústeckého a Karlovarského kraje. „Ředitel úřadu ve své funkci zůstává," potvrdila mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Některé politiky, především místopředsedu výboru Tomáše Hybnera (LEV21), rozlítila řada kauz poslední doby. „Záleží mi i na důvěryhodnosti naší země v Bruselu," řekl před několika dny Hybner.

Pro Markvartovo odvolání podle ČTK hlasovalo pět členů výboru. Tři členové se zdrželi, tři byli proti. Hybner poté rezignoval.

„Nemohu nadále stát v čele výboru, ani být jeho členem, a to především s ohledem na poměry, které zde byly v poslední době nastoleny. Dnes jsem více než hodinu čelil nepříjemným osobním útokům ze strany ústeckých sociálních demokratů, kteří nebyli schopni ani ochotni podpořit mé níže uvedené návrhy na další změny, které považuji za nezbytné k tomu, abychom opět získali důvěryhodnost, ušetřili peníze a mohli obnovit čerpání evropských peněz," uvedl.

Novým předsedou pak výbor zvolil Jaroslava Komínka a místopředsedou Jakuba Pánika.

Operační program Severozápad provází špatná pověst již delší dobu.

Před několika dny kauzy stály místo předsedu výboru, bývalého ústeckého hejtmana Jiřího Šulce.

Vlnu kauz kolem ROP Severozápad odstartoval vysoký úředník úřadu Leo Steiner, který obvinil regionální politiky, že do programu zasahují a ovlivňují ho.

Na začátku června následoval zásah protikorupční policie v sídle úřadu a na ústeckém krajském úřadě. Zajímala se o dokumenty související s šetřením trestních kauz.

O několik dní později pak ministerstva financí a pro místní rozvoj celý program pozastavila. Do regionu tak nechodí peníze, o dotace nelze ani žádat.

Markvartův předchůdce Petr Kušnierz nyní stojí s dalšími lidmi před ústeckým krajským soudem. Jsou obvinění z přijímání úplatků v souvislosti s přidělováním dotací.

Jaké jsou změny

Pavel Markvart o jediný hlas zůstal v čele úřadu regionální rady, pro jeho odvolání bylo jen pět lidí. Na protest pak rezignoval jeho místopředseda Tomáš Hybner. Výbor do této chvíle vedl, protože o svoji funkci před tím přišel předseda Jiří Šulc. Novým předsedou je Jaroslav Komínek a místopředsedou Jakub Pánik.