Ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana rada kraje zatím finančně nepotrestá. O snížení jednorázové odměny za výrok o zahrabání obrazů Miloše Zemana do kompostu uvažoval náměstek hejtmana pro školství Petr Šmíd. Nakonec návrh on ani nikdo jiný nepodal.

Podle slov náměstka ale radní vyjádřili nesouhlass tvrzením šéfa teplické školy. „V této chvíli ke snížení odměny panu Bergmanovi nedojde, návrh na to nepadl. Rada kraje ale zásadně odmítá výrok, který pan ředitel pronesl. Svými slovy poškodil dobré jméno gymnázia a Ústeckého kraje,“ řekl Šmíd.

Postoj rady zhodnotil Bergman jako alibistický. „Rada rozhodnutí o mé (ne)odměně odložila s tím, že počká na návrh odměn z odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Je to poněkud alibistické,“ reagoval ředitel prestižního Gymnázia Teplice.

Chomutovská nemocnice. Ilustrační snímek.
Špitály modernizují. Pacienti v kraji mají větší komfort

Vyhráno ale ještě úplně nemá. Rada se bude zabývat odměnami všech ředitelů příspěvkových organizací kraje, tedy i hlavního představitele teplického gymnázia, na svém příštím zasedání. To proběhne na konci listopadu.

„Kdyby pan Bergman hlásal svá slova jako fyzická osoba někde na dvorku či na teplickém náměstí, tak budiž. Ale on zneužil školu pro své agitování. To je nepřijatelné. Osobně si myslím, že roli ředitele neplní úplně dobře,“ dodal náměstek Petr Šmíd.

Radní budou vycházet při rozhodování o odměnáchz návrhů, které připraví krajští úředníci. A Bergman tuší, že v jeho případě nebudou mít úplně jednoduché rozhodování.

„Naše škola vyhrála kde co, a to včetně soutěže Dobrá škola Ústeckého kraje. Já jsem řídil (nikoli sám) několik staveb a projektů, jako byla například oprava fasády či rekonstrukce laboratoře a také akce k výročí 100 let republiky. Navštívily nás významné osobnosti včetně velvyslance USA a řady profesorů a děkanů vysokých škol,“ shrnul aktivity školy.

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.
Vlaky opět vyjedou až na Moldavu

Připraven je i na to, že odměnu nedostane. „Pokud mi tedy úředníci žádnou odměnu nenavrhnou, budou mít politici klid. Pokud ji navrhnou, budou ji politici moci snížit či zrušit. Tohle se však bude odehrávat až za měsíc a to už rozruch kolem mého facebookového vyjádření utichne.

Nejpravděpodobnější mi tedy připadá, že odměnu nedostanu a bude ticho po pěšině,“ konstatoval ředitel teplického gymnázia.

Kauzu odstartovalo vyjádření Bergmana na sociální síti poté, co prezident Miloš Zeman v Českém rozhlase několikrát použil výraz „ekonomičtí zmr*i“. Ředitel školy pak na Facebooku napsal, že uložil školníkovi, aby prezidentovy obrazy „zahrabal do kompostu“. Netrvalo dlouho a příspěvek se stal hitem sociální sítě. Některým lidem se výrok líbil, jiné rozhořčil.

Náměstek Šmíd žádal, aby se šéf gymnázia za svůj výrok směrem k nejvyššímu představiteli naší země omluvil. Marně. „Jsem přesvědčen, že je správné se ohradit proti sprostotě. Nemám se za co omlouvat,“ zdůraznil Bergman.

Přes sto sportovců běželo pro Klokánek.
FOTOGALERIE: Přes sto sportovců běželo pro Klokánek