Hlasování o úplném zákazu hazardu chce vyvolat nezisková organizace ProPolis. Pro vyvolání referenda je v padesátitisícových Teplicích potřeba 4100 podpisů, organizátoři jich nakonec nasbírali 5000 a po proškrtání duplicit jich odevzdali magistrátu přes 4200. To proto, aby byla aspoň malá rezerva pro případ neuznání některých z nich. Referendum se ale stejně vyvolat nepovedlo.
"Magistrát tam našel řadu nedostatků, takže jim to vrátil k jejich odstranění. Ani to ještě nepřekročilo práh samosprávy, je to vyloženě v kompetenci úřadu, nikoli zastupitelstva," řekl dnes Kubera.

Jednu z chyb podle něj udělali organizátoři už na samém začátku ve vypsání petičního výboru. "Zřejmě opsali nějaký vzor z internetu a zapomněli upravit adresy, takže je celý výbor z Kocourkova," dodal Kubera. Celá petice na něj prý dělá dojem, že si autoři přečetli jen první polovinu příslušného zákona. Referendum by se podle primátora v říjnovém termínu beztak nestihlo, protože se musí dodržet spousta administrativních lhůt - nestihly by se prý zvolit druhé volební komise, objednat volební místnosti a další náležitosti. Ty musí být od voleb oddělené, dodal primátor.

Teplice jsou občas označovány za Las Vegas českého severu, magistrát ale tvrdí, že místo udávané tisícovky automatů ve 120 teplických hernách funguje jen 396 výherních zařízení. "Před deseti lety jich bylo okolo 1200, ale i jejich provozovatelé mají těžkosti a ubývá jich," řekl letos v březnu novinářům vedoucí finančního odboru magistrátu Roman Jodas. A městu prý pomáhají překlenout propad v příjmech z daní - do jednomiliardového rozpočtu mají letos přinést zhruba 60 milionů Kč, v předchozích letech to byla polovina.

Zatímco okolní města vytáhla do boje s hazardem poměrně tvrdě, v Teplicích se radnice s provozovateli heren dohodla jen na mírných ústupcích. Musely zmizet velké poutače a nabídky bezplatného alkoholu pro hráče, naopak byly zavedeny kamery s třicetidenní archivací a noční vstup jen po důkladné kontrole. Při porušení pravidel hrozí herně ztráta licence.

Výsledek případného referenda by byl pro magistrát závazný, muselo by se ho ale zúčastnit minimálně 35 procent voličů. Právě kvůli naději na vyšší účast ho organizátoři chtěli spojit s volbami. Městské referendum se mělo letos na podzim konat i v Plzni, kde se snaží část místních vyvolat hlasování o stavbě obchodního centra.

Tepličtí organizátoři se ale referenda ještě nevzdávají. "Ty podzimní volby nestíháme tak jako tak, nestihli jsme to dostat na zastupitelstvo. Teď by se to mohlo spojit s prezidentskými volbami a podle nás by to tak být dokonce mělo," řekl ČTK Matěj Hon z ProPolis. Opakované podání podle Kubery bude řešit prosincové zastupitelstvo, které může vypsání referenda odmítnout. Pak by rozhodoval zřejmě soud.(čtk)