Obyvatele Hrobčicka a okolí děsí další budoucnost bývalého uprchlického tábora v nedalekém Červeném Újezdě, kam se stěhují sociálně slabí. Zatím jich tam je asi stovka, tábor ale pojme až 800 lidí.

Obce, které sídlí poblíž bývalého uprchlického tábora se obávají, že počet sociálně slabých lidí bude stále stoupat.

V současnosti chce tábor koupit obec Hrobčice za 15 milionů korun. Zda k tomu bude moci přistoupit, má rozhodnout obecní referendum konané s volbami do Evropského parlamentu 23. a 24. května.

„Je to na zvážení každého. ale tu rozhodovací pravomoc jsme referendem vložili do rukou lidí, takže bych byla ráda, aby jich přišlo co nejvíce," říká starostka Hrobčic Jana Syslová.

Podle mnoha lidí z okolí se vyplnily obavy, které provázely někdejší prodej státního areálu do soukromých rukou. Před třemi lety dokonce v tamní oblasti kolovala petice a v ní předzvěst toho, že uprchlický tábor se může proměnit v další Janov nebo Chanov, tedy problémovou lokalitu plnou chudých lidí na sociálních dávkách. Petici podepsalo na 800 lidí. Další se objevila v minulém roce, kterou podepsalo necelých tři sta obyvatel Hrobčicka, kteří žádali veřejnou schůzku k dané problematice areálu na Červeném Újezdu. Výsledek? „První petice, která byla před třemi lety skončila tím, že se nic nestalo. Po té druhé se svolalo veřejné slyšení, kde se celý problém vysvětloval, ale efekt byl téměř nulový, kromě toho, že majitelka areálu doložila kolaudaci z roku 1993 a tím potvrdila, že areál může sloužit k bydlení a hodlá ho tak využívat," dodává starostka Hrobčic Jana Syslová.

Velký problém s budoucností bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdě vidí i město Bílina.

Referendum v Hrobčicích je v den voleb do evropského parlamentu. Kdyby tedy občané měli rozhodnout, jestli obec uvolní 15 milionů a koupí celý areál nebo ne. Samozřejmě kdyby se ten areál koupil, byly by další problémy, ale je to všechno o řešení. Ale pokud ne, tak je to největší dopad na naše město, protože si všichni musí uvědomit, že se tam nenastěhují lidi, kteří tam budou mít zaměstnání. Většinou tam jsou či mohou být rodiny bez zaměstnání a opravdu bez peněz. Kam budou ty děti chodit do školy? Do Bíliny. Kam budou všichni chodit za lékařským ošetřením? Do Bíliny," sděluje starosta města Bíliny Josef Horáček.

Je to běh na dlouhou trať

V Bílině se o další budoucnosti bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdě rozhodnou na mimořádném jednání zastupitelstva v pondělí 26. května. Proběhne tak dva dny po referendu v Hrobčicích. „Abychom věděli, jak se rozhodly Hrobčice a jak se bude postupovat dál. A já samozřejmě budu chtít schůzku i s ministrem vnitra, popřípadě s předsedou vlády. Je to vždycky na dlouhé lokte, protože nemají pořád čas, ale pokusím se o to, protože tohle na nás navalilo vlastně Ministerstvo vnitra, i když jim to bylo řečeno, že by se to nemělo takto prodávat. I v tu dobu bylo lepší, když to nikdo nechtěl, to raději zbourat. Ale žel bohu, prodali to, prodali to za osm milionů korun a dneska už ten majitel chce patnáct. A je tu další problém. Je to prostě něco, co je pro všechny okolo tady veliký strašák a všichni ti, co by nám mohli pomoct, mají klapky na očích," uvádí starosta Bíliny Josef Horáček. „Měrunice mají 320 obyvatel a ten nárůst by byl jednou tak veliký a na to nejsou ty obce připravené,"říká starostka Měrunic Jitka Nová.

„Nemáme vyřešený systém sociální, není tu zdravotnictví. Všechno by to mělo vlastně vliv na město Bílina. Takže pro nás to znamená: pro úřad jako takový nápor administrativní činnosti, na který nejsme vůbec připravení, ani náš rozpočet. A samozřejmě to má hlavní vliv, bych řekla největší, na ty části Hrobčic, jako je Mukov a Červený újezd," dodává Nová.

Ten, kdo má se stavem areálu a jeho osazenstvem největší potíže, jsou Hrobčice, Měrunice a další obce. Případné negativní stanovisko obyvatel Hrobčicka ke koupi areálu, by tak mělo velké dopady, a to pro všechny obyvatele na Bílinsku. „Tady v této části by to mělo největší dopad na Bílinu, ale také na naše obyvatele! Protože za prvé se budou potýkat s nepříjemnými efekty soužití mezi lidmi, ale hlavně tím pádem klesne cena nemovitostí obecně v celém regionu," informuje starostka Hrobčic Jana Syslová.

„Některé místní části si myslí, že jsou dál a že je to nemůže ovlivnit, ale samozřejmě to bude mít dopad na všechny části až po Bílinu, ale může to ovlivnit právě jednak rozpočet jejich obce nebude tolik peněz na ty jednotlivé místní části. Může se to odrazit i na ceně nemovitostí," říká shodně starostka Měrunic Jitka Nová.

Celý areál se rozkládá na území Chráněné krajinné oblasti České středohoří. V jeho sídle v Litoměřicích došlo také ke schůzce, kterou iniciovala starostka Hrobčic Jana Syslová a jeho výsledkem je zcela jasná podpora Hrobčicka ze strany Chráněné krajinné oblasti. „Tak já si myslím, že to je dobrý směr, protože vždy platí, jaký si občané udělají to svoje okolí, takové ho mají. Nikdo jiný to za ně prostě nikdy nevyřeší, takže já bych doporučoval, aby se dál obec o ten areál nějakým způsobem starala. Těch možností toho využití je asi víc. Sice je to území v druhé zóně CHKO České středohoří, takže to skýtá určitá omezení, ale vycházíme z reality a počítáme s tím, že ten areál, jak tam dneska stojí, tak lze využít v podstatě s minimálním omezením," říká Jaroslav Obermajer, vedoucí Správy CHKO České středohoří.

Hrobčice mají nyní jasnou představu, co s areálem udělat po jeho případném získání. „V březnu jsme dělali mezi lidmi anketu co by si v areálu představovali či co by je nejméně obtěžovalo. Jednoznačně z toho vyplynulo, že nejvhodnější by bylo sem umístit Domov pro seniory. Takže se nyní rozhlížíme po dotačních možnostech apod. Prostředky na rekonstrukci by se daly sehnat, ale nebude to určitě jednoduché. Ale areál by se rozhodně dal zrekonstruovat a dal by se využít i pro tyto účely," prozrazuje Jana Syslová. Její slova potvrzuje i architekt Sandra Laněová. „Vzhledem k tomu, že zhruba pět budov je ve velmi dobrém stavu, tak je škoda je likvidovat. Naopak je nyní dobré pro ně najít využití."

„Do budoucna to určitě přináší zajímavé místo pro bydlení, o které určitě je všeobecně zájem," uvádí Jaroslav Obermajer, vedoucí Správy CHKO České středohoří. „My tady řešíme poměrně dost často právě různé ataky na více přírodního prostředí a tady ten areál je obklopený přírodním prostředím a my ho respektujeme jako starou záležitost, která tam vznikla dávno. Už z pohledu chráněné krajinné oblasti, takže takto to bereme a respektujeme ho. A ta nabídka kvalitního bydlení tam do budoucna, myslím, bude," říká Obermajer.

Lidé na Hrobčicku budou o koupi areálu rozhodovat při volbách do Evropského parlamentu, kdy bylo vyhlášeno místní referendum a to ve dnech 23. a 24. května. Ještě před tím proběhne ve středu 21. května veřejné setkání občanů k této problematice.

Mimořádné jednání zastupitelstva v Bílině vyvolali opoziční zastupitelé za TOP 09.

„Z areálu se stane ghetto. Jeho obyvatelé budou chodit nakupovat do Bíliny, budou sem chodit k lékaři, pro sociální dávky, jejich děti do škol. Je třeba si uvědomit, že vesničkami jako jsou Hrobčice, Měrunice, Kučlín nebo Červený Újezd budou většinou jen procházet, cílová stanice bude Bílina," říká a současně před zvýšenou kriminalitou varuje Pavel Pastyřík, bílinský zastupitel.

Město by mohlo mít problém co do kapacit například školských zařízení, zdravotní péče a sociálních služeb. S tím bude souviset i pokles cen nemovitostí. To se dotkne všech obyvatel města, kteří v Bílině vlastní byt, pozemek, dům nebo cokoli dalšího. Bílinští zastupitelé za TOP 09 také varují před extrémismem a připomínají nedávné sociální nepokoje ve Varnsdorfu, Duchcově nebo v Krupce.

"Nejprve byli v areálu nemocní a postižení, pak přišli sociálně slabí a nyní máme informace, že se tam stěhují celé romské rodiny," doplňuje Pastyřík.

"Nemůžeme říkat, že se nás to netýká. Týká, okolní obce na odkup areálu nemají. My jim můžeme pomoct. Dělali bychom to sami pro sebe," k problému říká Petr Rosenkranz, bílinský zastupitel.

V zastupitelstvu už se o tom jednou mluvilo

Areál Červeného Újezdu se už jednou dostal na přetřes mezi zastupitele v Bílině. Na únorovém jednání. Hejtman Oldřich Bubeníček, který je zároveň bílinským zastupitelem, poukázal na stále neutěšený stav s tamní čističkou odpadních vod. „Nefunguje a všechno teče někam do přírody. Je třeba s tím rychle něco udělat," řekl tehdy.

Zdeněk Svoboda se v rámci diskuze o Újezdu na jednání zastupitelstva coby jeho člen zmínil o tom, že areál je pro danou lokalitu včetně Bíliny časovanou bombou.

„Nikdo neví, co bude dál. Přijde tam více lidí a určité indicie ze strany provozovatele jsou. Kam budou tamní děti pak chodit do školy, co obslužnost," ptal se a zároveň si povzdechl: „V jakém státě to proboha žijeme. Jak je možné, že tomu nikdo nemůže zabránit. Je to jenom kšeft s chudobou, s lidským neštěstím. Nic víc." Budoucnost bývalých kasáren je ve hvězdách.

Zastupitel Roman Šebek se v diskuzi ptal pléna, jestli si vůbec někdo dovede představit, co bude dál.

„Tento podnikatel třeba teď na základě tlaků ze všech stran odejde. Ale co bude pak. Kdo se bude o areál starat. Co bude další krok města?"

K. SCHÖN A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU