Symbolický klíč od vozidla převzal od hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce jeden z nejúspěšnějších severočeských handicapovaných sportovců Roman Musil z Bíliny.

Slavnostní události se zúčastnili zástupci kraje, předseda Českého paralympijského výboru František Janouch a také starosta Dubí a trenér vrcholových handicapovaných sportovců se spastickým postižením Petr Pípal.

Nechyběli ani sportovci a trenéři, kteří budou Ústecký kraj i Českou republiku reprezentovat v září na XIII. Paralympijských hrách v Pekingu. Finanční prostředky ve výši 1,83 milionu korun na pořízení mikrobusu byly uvolněny z Fondu hejtmana Ústeckého kraje.
„Budeme vám v Pekingu držet palce,“ řekl hejtman ve své zdravici českým reprezentantům z Ústeckého kraje a dodal, že požadavek na uvolnění krajské dotace předkládal krajskému zastupitelstvu bez obav. „Prostředky na nákup tohoto minibusu jsou podle mne dobře vynaložené peníze. A zde na místě vám za obyvatele Ústeckého kraje, který budete také reprezentovat, mohu říci, že vám všichni budeme držet palce. Budeme netrpělivě čekat na výsledky vašich disciplín a radovat se z každého dobrého sportovního výkonu – a nejvíce vám pochopitelně budeme přát výkony, oceňované medailemi.“

Mikrobus bude k dispozici Paralympijskému týmu Ústeckého kraje, sdruženým v teplické TJ NOLA.
Jak uvedl František Janouch, jedním z hlavních úkolů týmu handicapovaných olympioniků je šíření myšlenek paralympismu ve všech větších místech soustředění handicapované mládeže v našem regionu. Tým specialistů a špičkových sportovců bude v kraji postupně navštěvovat stacionáře, speciální školy a ústavy sociální péče a nabízet odbornou, metodickou, personální, školící a materiálovou pomoc s cílem velmi podstatným způsobem rozšířit nabídku kvalitních volnočasových aktivit co největšímu okruhu handicapovaných lidí, zejména mládeži.
„K tomu ideálně poslouží mikrobus i přívěsný vozík na přepravu sportovního materiálu, nezbytného pro ukázky jednotlivých sportů. Paralympijské vozidlo nese jména současných i bývalých reprezentantů České republiky, členů TJ Nola Teplice, kteří naši zemi na paralympiádách úspěšně reprezentovali.“

Český paralympijský výbor má v současnosti 17 tisíc členů. V souladu s mezinárodním uspořádáním sdružuje pět sportovních svazů s celostátní působností, členěných podle jednotlivých druhů postižení.
Sportovci se spastickým postižením jsou celostátně sdruženi do svazu s názvem Česká federace Spastic Handicap o.s. Organizace byla založena v roce 1993 v Teplicích. Sdružuje přibližně 5 200 členů, z nichž 915 má trvalé bydliště na území Ústeckého kraje. Součástí federace je Tělovýchovná jednota zdravotně postižených Nola Teplice, sportovní klub založený v roce 1983 při dětské lázeňské léčebně Nové lázně Teplice, zaměřené na léčbu dětské obrny.

Už za dva týdny se osm špičkových sportovců, členů Tělovýchovné jednoty zdravotně postižených Nola Teplice, nalodí na palubu letadla a zamíří na Peking. Jsou to atleti Eva Berná (koule, disk), Vladimíra Bujárková (koule disk), Dušan Grézl (koule, 4 x 100 m), Roman Musil (koule, disk, oštěp), Jan Vlk (dálka, 4 x 100 m), cyklisté Jiří Bouška a Luboš Jirka (dráha, silnice) a lukostřelkyně Markéta Sidková (jednotlivci, družstva) . Držíme jim palce.⋌