A nebyla by to ani paní Jarmila, kdyby ke dvěma již uznaným rekordům nevymyslela další a v Pelhřimově rovnou nepředvedla.
„Na titul Rekordman roku jsem byla nominována za nejmenší betlém, umístěný ve skořápce od lískového oříšku,“ ukázala nám svůj výtvor už jen na fotografiích Jarmila Brhlíková. Zůstal stejně jako její první rekordní miniatura v Pelřimově.
Betlém paní Jarmila vyrobila z perníkového těsta – drůbeřky, připravované z žitné mouky a vařící vody. Betlém, skládající se ze stylizovaných figorek Ježíška, Marie a Josefa má rozměry 21mm x 18 mm a postavičky jsou vysoké 12 mm. Do České banky rekordů a kuriozit byl zaevidován 12. prosince 2006.
Už tři roky před tím vytvořila Jarmila Brhlíková rekord, když mini betlém z drůbeřky umístila do dvou skořápek od pistácie. Jeho rozměr byl 3,2 x 2,2 cm.
„Festival rekordů v Pelhřimově je největší v Evropě, má úžasnou atmosféru a lidé tu předvádějí neuvěřitelné věci,“ líčila včera po návratu domů Jarmila Brhlíková.. „Nadchl mě hlavně profesor Rak, který hrál na kamennou kytaru. Znělo to nádherně a byla to taková třešnička na dortu .“
Do Pelhřimova jela Jarmila se svojí kolegyní Jaroslavou Forkovou nejen převzít ocenění , ale i s odhodláním vytvořit další dva rekordy ve skládání mini a maxi papírové hvězdičky.
Na tu malou nepotřebovala velkou přípravu. Pokud budete mít tak neuvěřitelně šikovné ruce jako má ona, stačí vám k tomu papírové proužky 1,5 mm široké a 3,15 cm dlouhé. Když uděláte bez pomoci nástrojů hvězdičku o délce 12,6 cm, můžete se hlásit o rekord.
S maxi hvězdou to bylo horší. Délka jednoho „proužku“ byla 8,4 metru a šířka 40 cm. Hotová hvězda je dlouhá 33,6 metru. „Měli jsme pruhy rozložené v Pelhřimově na náměstí. Potřebovali jsme prostor 16 metrů. Jenže foukal veliký vítr, který nám papír trhal. Lidi byli bezvadní, pomáhali nám papíry držet. Pak jsme hotovou hvězdu předvedli publiku na pódiu. Jarka prohlásila že takové věci můžou dělat jen takoví cvoci, jako jsme my. Vláďa Hron, který se tam se svým rekordním imitováním zpěváků také dostal pak řekl, že je rád, že se mezi takové cvoky může přiřadit,“ vypráví.
První papírovou hvězdičku udělala Jarmila poprvé jako žákyně druhé třídy. Naučila ji to maminka. Ta když byla nemocná a ležela v teplické nemocnici, kde tehdy v 50. letech sloužily ještě řádové sestry, se to naučila od jedné z nich. Um jeptišek tak sklízí úspěch dodnes.
Už teď ale Jarmila Brhlíková přemýšlí, čím za rok v Pelhřimově zase překvapí. „Určitě něco vymyslíme,“ slíbila nám včera, když jsme se loučili.
Jarmilu Brhlíkovou znají dobře všichni, kdo si nenechají ujít velké vánoční a velikonoční výstavy v oseckém klášteře. S kolegyní Jaroslavou Forkovou tam zájemce trpělivě učí dělat adventní věnce, zdobit perníčky nebo malovat kraslice. Na oslavách a poutích pak pro změnu předvádí, co všechno umí z hlíny.
„Už se mi ty věci nevejdou domů. Pořád chodím s plnými kapsami zajímavých věcí, které se všechny dají zužitkovat. Ale když vidím pod borovicí ty nádherné šišky, nebo něco, co se dá usušit a pak je z toho třeba hezký obrázek, prostě neodolám,“ svěřila se.