Šaty od módní návrhářky Marie Zelené veřejnost poprvé viděla na sobotním plesu města, kde je předvedla moderátorka, modelka a Česká Miss roku 2013 Gabriela Kratochvílová. Součástí modelu je štrasová korunka jablonecké firmy ŠENÝR Bijoux. Znázorňuje starou jabloneckou radnici, v níž dnes sídlí městská knihovna.

Inspirací je vlajka a znak města

Jablonec nad Nisou se tak přiřadil k Praze, Ostravě, Olomouci, Karlovým Varům a dalším 11 městům, které už své reprezentační šaty mají. V Ústeckém kraji se jimi pyšní i Ústí nad Labem.

„Inspirací je pro mě vždy vlajka a heraldický znak města. Proto jsem volila barvy podle jablonecké vlajky zelenou a bílou. Jablonec má ve znaku jabloň, proto jsem zpracovala honosnou sukni jako korunu stromu," říká návrhářka.

„Materiály jsem vybírala tak, aby se šaty daly udržovat, protože šaty mají vlečku a budou se muset čistit. Snažím se používat materiály, které jsou vyrobeny v Česku," doplnila.

Osud ústeckých šatů je nejasný

Jablonec už má naplánováno, že šaty předvede na slavnostním koncertu v kostele sv. Anny 10. května nebo na gala večeru v městském divadle 23. září. „Občané je budou mít možnost spatřit také v rámci Dne památek v prostorách pracovny primátora města," říká mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Osud ústeckých šatů, které návrhářka představila už v roce 2013, je oproti tomu nejasný. „Pokud by město Ústí nad Labem chtělo někdy šaty použít, tak určitě budu moc ráda, myslím, že jsou velmi hezké," dodala Zelená.