Uměleckých štukatérů a restaurátorů je jako šafránu. Ti, kteří na trhu jsou, mají práce až nad hlavu. Nedostatek těchto řemeslníků dokonce způsobuje problémy, například v Dubí. Tamější radnice už nějakou dobu opravuje kostel Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci, avšak právě kvůli nedostatku fachmanů v oboru se dostala do skluzu.

Do prvního výběrového řízení na rekonstrukci oken, dveří a fasády cínovecké památky se nepřihlásila žádná firma. „Okna a dveře přijdou městskou kasu na zhruba 1,8 milionu korun a fasáda na 2,3 milionu. Nezájem nás překvapil. Cíleně jsme požádali o nabídky už prověřené řemeslníky, ale ti mají zakázky na tři až pět let dopředu,“ vysvětlil starosta města Petr Pípal.

V Dubí tak museli vyhlásit druhé výběrové řízení. Z něho už vzešla firma, která požadované práce udělá. Pokud půjde vše podle plánu, tak se rekonstrukce stihne ještě toto léto.

Podle Pípala není Dubí jediným městem, které naráží na nedostatek profesionálů z oboru restaurátorství. „Obdobný problém mají i jinde. Najít kvalitního řemeslníka je v této době velká výhra,“ poznamenal Pípal.

Jeho slova potvrdil i umělecký štukatér a sochař Karel Kaliba, který působí po celém kraji. „Mám plný diář na rok až rok a půl dopředu. Kolega, který dělá restaurátora, je na tom podobně,“ sdělil Karel Kaliba, který navracel původní podobu několika historickým domům v Teplicích a Žatci nebo třeba štítu ústeckého muzea.

Kaliba nedávno dokončil také opravu mlýna v Dolánkách v obci Ohníč, chystá se na Horu Svatého Šebestiána a čeká ho i opláštění čtyřmetrového dinosaura na naučné stezce v Hrobčicích na Bílinsku. „Práce je moje hobby. Věci, které dělám, nešidím. Kvalita je na prvním místě,“ pronesl Kaliba.

Připomněl také, že na trhu s opravami památek by se uplatnilo daleko více řemeslníků. Není ale kde brát. „Mladí o náš obor asi nemají zájem. Přitom práce je hodně, uplatnění by určitě našli,“ upozornil umělecký štukatér a sochař Karel Kaliba.

Nedostatek řemeslníků napříč profesemi zaznamenal i Vladimír Bittersmann z Jeníkova u Duchcova, který má topenářskou firmu a angažuje se v opravě tamního barokního kostela svatého Petra a Pavla. „Topenářů či vodařů je žalostně málo, stát v oblasti učňovského školství zaspal,“ uzavřel Bittersmann.