Asi 69 tisícům řidičů tak přitom podle ministerstva jejich dosavadní řidičský průkaz již propadl a nemají proto na silnicích co dělat, než si pořídí nový. „Už v loňském roce se řidiči dozvěděli,  že hrozí akutní problém a že ti, kteří to nechají na poslední chvíli, můžou být nemile překvapeni,“ řekl Deníku Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Někteří si proto podle něj budou muset  počkat déle, než k nim obnovený řidičák dorazí. „Podle mého názoru byla ta kampaň dost dlouho slyšet a vidět,“ konstatoval Budský.

Ministerstvo dopravy opět řidičům nutnost výměny průkazu připomíná. „Zkontrolovat řidičák zabere několik málo sekund a vyvarujete se zbytečným problémům s neplatným průkazem. Pokud patříte mezi ty, kterým během letošního roku také končí řidičský průkaz, nenechávejte jeho výměnu na poslední chvíli,“ řekl ministr Dan Ťok (ANO).

O nový průkaz si lze zažádat čtvrt roku před skončením platnosti starého, vydají vám jej do 20 dnů. Kdo se na silnice vydá bez platného průkazu, hrozí mu od policistů pokuta 2000 korun na místě nebo až 2500 korun ve správním řízení.

POLICIE AKCE NECHYSTÁ

Řidiči, kteří situaci podcenili, se přesto nemusí obávat speciálních policejních akcí a zátahů na zapomnětlivce a zmatkáře. „Žádnou celorepublikovou akci na tuhle problematiku určitě nechystáme. Může to ale být na úrovni krajských ředitelství,“ řekla Deníku mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Při  běžných silničních kontrolách jsou ovšem řidičské průkazy vedle průkazů technických pochopitelně tím prvním, na co se dopravní policisté zaměřují.

Řidiči by si sice měli hlídat platnost svých dokladů sami, podle názoru některých odborníků by jim přesto úřady mohly více vycházet vstříc. „Pamatovat si při všech změnách, nejenom v legislativě, také na řidičský průkaz a další věci, je pro mnoho lidí složitější,“ říká Petr Vomáčka z ÚAMK. Ke spokojenosti řidičů by podle něj proto přispěl centrální registr zahrnující informace o pokutách uložených řidičům i o jejich vozidlech. „Také by je informoval o tom, že jim končí platnost řidičského průkazu, STK i o dalších věcech,“ míní.

Celkově do konce roku zbývá vyměnit ještě přes 497 tisíc průkazů. Doba platnosti největšímu počtu řidičských průkazů vyprší v srpnu, říjnu a listopadu. S výměnou řidičáků budou mít nejvíce práce úředníci v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Výměna průkazů se týká zejména řidičů starších 61 let, nejméně naopak lidí mladších 30 let.