S tím se ale nechtěla smířit rodina s dítětem, která čekala společně s dalšími „kočárkáři" na stanici u Olympie v Srbicích. Když ale jako třetí vlezli s kočárkem do busu, s tím, že pojedou prostě taky a nepočkají na další spoj, byl řidič proti. Jak se ukázalo, nevyplatilo se mu to.

Nejdříve ho matka dítěte poplivala a poškrábala v obličeji. Pak nastoupil na řidiče muž, který ženu doprovázel. Bitku nakonec řešila přivolaná policie.

Na tento případ Deník upozornili cestující. U dopravce jsem se dozvěděli, že se takové věci stávají a většinou jsou na vině nepřizpůsobiví občané. Třicítka, která jezdí z Benešova náměstí k Olympii, vozí lidi zdarma, takže je poměrně vytížená.

Zmíněný případ řešili policisté z obvodního oddělení v Trnovanech. „Věc na místě prověřili. Podle výsledků šetření se jednalo o 19letého muže a 18letou ženu. Napadení policie kvalifikovala jako přestupek proti občanskému soužití a vše bylo oznámeno na Magistrát města Teplice k dalšímu projednání," řekl k tomu Deníku Daniel Vítek z teplické policie.

Mladá romská žena měla řidiče ještě podle cestujících upozornit, aby nic nehlásil s ohledem na své zdraví. „Už při najíždění do stanice jsem jasným gestem ukazoval, že vezmu pouze dva. Všechny tři ženy ale nastoupily, a tak jsem je šel upozornit, že jeden si musí vystoupit. Na základě informací, které jsem měl od cestujících, jsem určil kočárek rómským manželů, protože ti přišli do stanice jako poslední," uvedl řidič MHD. Pak se stalo, co se stalo.

Řidiči společnosti Veolia Transport Teplice jsou pro podobné problémové případy školení. „Pokud má řidič problém s uvedenými občany, ať při nástupu, kdy nechtějí zaplatit nastavený tarif nebo při přepravě samotné, tak jsou nabádáni, aby zůstali v rovině pouhého upozornění na daný přestupek. A pokud uvedený občan na upozornění nereaguje, tak řidiče školíme, aby zůstali u volantu a ze služebního telefonu zavolali městskou nebo státní polici," říká Vladimíra Brandová vedoucí odboru řízení provozu MHD, z Veolia Transport Teplice. V této souvislosti ale také dodala, že většinou je spolupráce bezchybná.

Redaktoři Deníku už byli osobně také svědky události, kdy v Proseticích na konečné, nastoupilo do autobusu několik romských občanů. Ne všichni ale řádně zaplatili. Na upozornění řidiče nereagovali. Naopak na něj slovně útočili a označovali ho za rasistu. Před příjezdem strážníků, které řidič zavolal, skupinka raději utekla. Trolejbus poté vyjel se zpožděním na svoji běžnou trasu. (pem)