Zvířata migrují třeba i v Dubí. Nejvíce mrtvých těl srnek nacházejí strážníci Městské policie Dubí na silnicích směrem na Osek, Cínovec a Krupku. „Teď v zimě vyjíždíme odstranit zvěř na vozovce několikrát za týden. Většinou nám to nahlásí řidič, který jede zrovna okolo. Nejvíce pod koly aut končí srnky,“ sdělil velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Srnky doslova samy skáčou pod kola aut ve dne i v noci. Pomoci by mohly například speciální ploty nebo pachové zábrany. Na to ale nejsou peníze. Jen pro představu. Když řidič srazí srnu, je to, jako kdyby naboural do betonové zdi. Škody jdou proto do desetitisíců korun. A co víc, takový střet může končit i smrtí řidiče.

“Hlavní tahy by měly být oploceny, aby zvěř nemohla na silnici,“ míní Václav Pondělík, z bystřanského mysliveckého sdružení. K tragickým úhynům na silnicích dochází také například v případě sdružení Podhorská liška.
Ve specializovaných obchodech na autodoplňky je možno koupit tzv. plašiče zvěře, které mohou riziko střetu snížit.
„Místa s častou migrací zvěře mají být především označená výstražnou značkou Pozor zvěř! Nejúčinnějším opatřením pro zabránění střetů se zvěří je ohleduplná jízda řidičů a dodržování dopravních předpisů. Pokud to nebude dodržováno, jsou jakákoliv další opatření zbytečná,“ podotýká Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.