Sníh, ledovka a teploty pod nulou, to jsou největší nepřátelé řidičů přes zimu. Od středy 1. listopadu musí mít všichni šoféři přezuto letní obutí za zimní, tedy pokud jedou po silnici se souvislou vrstvou sněhu či ledu nebo se pohybují v horském úseku, kde jsou zimní pneumatiky povinné.

LYŽAŘSKÉ AREÁLY A HRANIČNÍ PŘECHODY

Na Teplicku se taková povinnost týká silnic z Hrobu na Moldavu, z Oseka na Dlouhou Louku, z Dubí na Cínovec či z Krupky na Komáří vížku. Asi nejvíce jsou během zimy na Teplicku frekventované úseky horských silnic na Mikulov i Moldavu, a to především kvůli lyžařům, a také na Cínovec k hraničnímu přechodu.

„Jezdíme s manželkou nakupovat kousek za hranice většinou o víkendu. Byli jsme i teď a na Cínovci už sněžilo. Pneumatiky si přezouvám sám v garáži,“ říká Jaroslav Marek z Teplic.

Podobně je tomu také v horských oblastech na Ústecku, kde patří mezi nejfrekventovanější v zimním obodobí silnice do lyžařského areálu Zadní Telnice a také na přechod v Petrovicích.

Dobrý vzorek na pneumatikách nepodceňuje ani senior Václav Malovský, i když se považuje spíše za svátečního řidiče. „Sice jezdíme se ženou pouze po Teplicích, na hřbitov a na nákup, ale i tak na zimu kola přezouvám. Prostě jsem na to takto zvyklý. Pokud je však hodně sněhu, tak raději nejezdím,“ přiznává 72letý řidič.

POKUTY JDOU DO TISÍCŮ

Marián Lumár z pneuservisu upozorňuje na to, že i když nebude zrovna mrznout a nepojedete někde závějí, je poměrně velký rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou, a to v jejich dezénu a složení.

„Zimní pneumatika je vyrobena z jiné směsi. Je měkčí a při teplotách pod nulou lépe přilne k silnici,“ vysvětluje s tím, že zimní gumy by měly mít vzorek alespoň čtyři milimetry. Podle zákona musí být zimní pneu na vozidle v období od listopadu do března, pokud je na vozovce sníh nebo led nebo v úseku označeném značkou Zimní výbava. Rezerva mít zimní obutí nepotřebuje.

„Řidiči by si měli uvědomit, že jde především o jejich vlastní bezpečnost a také bezpečnost všech ostatních účastníků silničního provozu,“ apeluje preventista teplické policie Daniel Vítek.

Pokud tedy budete přes zimu riskovat jízdu na nevhodných pneumatikách, může vás takové cestování stát nečekané výdaje.

Policie totiž plánuje běžné kontroly na silnicích i v zimním období. Za ignorování modré kulaté značky s vyobrazeným autem s vločkou hrozí bloková pokuta do 2 000 korun, ve správním řízení pak ve výši 1 500 až 2 500 korun.