Jedna z nejvýraznějších postav české hudební scény bude vyprávět zážitky z natáčení a zazpívá některé své hity. Pepa Vojtek pochází z Ústeckého kraje.

Hostem premiéry bude i kameraman a režisér Jaroslav Voborný, výhradní kameraman Karla Gotta, který dokument o velkostroji natáčel. „Akce začíná v 17,30 hodin. Lístky na premiéru se nedají koupit. Získají je ti, kteří se zapojí do pěvecké soutěže,“ řekla tisková mluvčí Renata Malíková ze Severočeských dolů.

Obří stroj, který na jaře slavnostně uváděl do provozu prezident Václav Klaus, pomáhá Severočeským dolům s těžbou uhlí v dole Bílina. Ve snímku je řada triků.

Pepa Vojtek v dokumentu řádí v nejrůznějších kostýmech. Například v momentě, kdy vysvětluje, že velkorýpadlo KK1300 je 7x rychlejší než želva a dokonce 100x rychlejší než hlemýžď, běhá po obrazovce v kostýmu želvy. Vyzkoušel si například i roli pilota nebo spásy národního fotbalového týmu. „Nový dokument má přiblížit práci horníků především dětem, a tak všechny informace zpěvák podává odlehčenou a občas i vtipnou formou.“

Vstupenky na premiéru dostanou ti, kteří

se zapojí do pěvecké soutěže. „Ta probíhá na webu www.infocentrumsdas.cz. Úkolem soutěžících je zazpívat do 28. února alespoň část písničky od Pepy Vojtka a natočit se při tom například na webkameru nebo telefon. Vstupenku získá 100 nejlepších pěvců,“ informovala mluvčí Malíková. Dokument bude po premiéře samozřejmě zdarma k vidění v informačním centru Severočeských dolů.

Vysoký skoro jako rozhledna

•Rýpadlo v hnědouhelných dolech Bílina je největším u nás. Jeho výška je pouze o sedm metrů nižší než Petřínská rozhl.

•Rýpadlo má délku bezmála dvou fotbalových hřišť, činí celkem 180 metrů. Průměr kolesa je 13 metrů, je tedy vysoké jako čtyřpatrový dům.

•Výkon pohonu kolesa je stanoven na 2 x 1150 kW, což odpovídá výkonu 30 vozů ŠKODA OCTAVIA 1,6 TDI. Objem každého korečku je 1 300 litrů a to znamená, že se do něj vejde obsah šestadvaceti padesátilitrových sudů piva. Rychlost dopravních pásů dosahuje 4,1 metru za sekundu a pohybují se tedy zhruba 13krát rychleji než eskalátory ve stanici metra Náměstí Míru. Impozantní je i celková hmotnost rýpadla téměř 5000 tun, na váze by jej tedy vyrovnalo téměř neuvěřitelných 2 700 vozů OCTAVIA.

•Je určené pro povrchovou těžbu na lomu v dolech Bílina. Zde byl také v roce 1987 uveden do provozu zatím poslední stroj tohoto druhu.