Gynekologicko-porodnické oddělení teplické nemocnice proto od loňského roku nabízí rodičům komplexní péči proškoleným personálem včetně možnosti rozloučení se se svým mrtvě rozeným miminkem nebo s plodem po potratu ve vyšším stádiu těhotenství.

„Těhotenské ztráty ve druhém a třetím trimestru nejsou tak úplně vzácné. Dlouhodobě se v České republice pohybuje mrtvorozenost na úrovni tří promile, celková perinatální úmrtnost je těsně nad pěti promile. Většina ztrát jde však na vrub potratům ve druhém trimestru z důvodu zjištěné vady plodu či jiné patologie. Ať už žena porodí mrtvé novorozeně, nebo u ní proběhne potrat ve vyšším stadiu těhotenství, vždy to pro ni znamená značnou psychickou zátěž,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení teplické nemocnice Lukáš Pondělíček.

Pro takové případy se oddělení rozhodlo vybudovat pokoj psychické podpory. Prostředí, které ženě pomůže smířit se se ztrátou.

Speciální pokoj začnou využívat první pacientky v létě. Vznikne přestavbou současného nadstandardního pokoje, a to díky příspěvku od Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM). „Požadovaných třicet tisíc korun jsme gynekologicko-porodnickému oddělení zvýšili na padesát tisíc. To jsou věci, kvůli kterým jsme Nadační fond v prosinci 2014 založili,“ vysvětlil předseda správní rady NFEM Josef Matějka.

„Projekt už jsme měli připravený při předkládání žádosti loni na podzim, ale rekonstrukce se nám posunula vzhledem k výstavbě pavilonu pro čtyři operační sály a sterilizaci, která začala loni v červenci,“ zdůvodnila zpoždění hlavní sestra teplické nemocnice Kateřina Vágnerová. „Za dva měsíce by se mělo začít s rekonstrukcí sociálního zařízení na gynekologicko-porodnickém oddělení včetně tohoto pokoje,“ dodala.

S myšlenkou na vytvoření speciálního pokoje přišla staniční sestra Renata Schafferová, která absolvovala stáž v nemocnici v Drážďanech a speciální kurz zaměřený na péči o rodiče po perinatální ztrátě.

„Dosud ženu po porodu mrtvého miminka nebo po potratu ve vyšším stupni těhotenství umísťujeme mimo oddělení šestinedělí, aby nebyla konfrontována s ostatními maminkami a novorozenci. Pacientka tak má možnost rozloučit se s miminkem v soukromí a může si pak odnést jako vzpomínku dotyk dítěte na medvídkovi, nebo otisk ručičky nebo nožičky miminka,“ řekla vrchní sestra Alena Silnicová.

Všechny pořízené vzpomínkové předměty se uchovávají v archivu pro případ, že by si rodiče tyto předměty vyžádali až s odstupem času. Vzpomínkové růžové a modré medvídky, které má novorozeně či plod v upraveném košíku, vyrábějí v chráněných dílnách. Oblečky šije sestra nemocnice Vladimíra Löffelmanová.

Pokoj psychické podpory vznikne ze současného nadstandardního pokoje dovybavením kuchyňskou linkou, novým nábytkem a rozkládacím křeslem, kde by mohla osoba blízká nebo partner přespat. Vybavení pokoje se pořídí z padesátitisícového příspěvku NFEM. Pokoj by měla zútulnit mozaika s motivem motýlů, symbolem perinatální ztráty.

Autorkou mozaiky je koordinátorka dobrovolníků teplické nemocnice Petra Suchomelová. Pokoj by také využívaly pacientky v terminálním stadiu onkologického onemocnění.