Vrah na Housku vystřelil čtyřikrát. Dvě rány šly podél uší, smrtelné ale nebyly. "Způsobily by bolestivost a zřejmě ohlušení," řekla lékařka Andrea Vlčková. Houska zemřel v důsledku střelné rány do obličeje. "Došlo k přehmoždění míchy a šokovému stavu," doplnila Vlčková. Smrtelná by podle ní byla i rána do břicha, která způsobila masivní krvácení. Rána šla navíc z bezprostřední blízkosti. Patologové potvrdili, že Houska dostal i zásah elektrickým paralyzérem.
Jedna z Houskových sousedek Alena Vaňková řekla, že v okolí se asi dva týdny před vraždou pohyboval muž typově podobný Krnáčovi. "Zaujal mě tím, že šel hodně pomalu, myslela jsem si, že je to tipař. Šel až na konec ulice k Houskům a potom zpátky," řekla Vaňková s tím, že muže viděla přibližně z šesti metrů. O několik dní později viděla stejného člověka znovu. Na případ si vzpomněla v době, kdy byla na místě rekonstrukce případu a viděla obžalovaného. "Když jsem viděla, jak se pohybuje, hned se mi to vybavilo. Postavou to byl hodně podobný člověk," doplnila Vaňková.

Krnáč, který dosud u soudu nevypovídal, dřívější pohyb v okolí odmítl. "V ulici jsem nikdy předtím nebyl. Jediné oblečení s kapucí, které mám, je vojenská goretexová bunda," řekl Krnáč.
Podezřelého člověka viděla i další ze sousedek Jana Holovejová. Pohybovat se měl na okolních pozemcích. "Měl delší vlasy špinavě blond barvy, do obličeje jsem mu neviděla," řekla. I kvůli údajnému pohybu neznámých lidí v okolí navrhovali zmocněnci Houskovy rodiny, aby byly zveřejněny všechy podoby Michala Krnáče. "Pan obžalovaný má tři podoby. Současnou, druhou s vlasy a třetí s vlasy a brýlemi," vysvětlil ČTK jeden ze zmocněnců Michael Kis. Soud tento důkaz odmítl s tím, že je nedůvodný a takovými věcmi se v přípravném řízení mohla zabývat policie.

Podle psycholožky Štěpánky Tůmové se Krnáčova inteligence pohybuje na úrovni dobrého průměru. Jeho osobnosti ale podle ní neodpovídá jeho verze případu, tedy to, že měl Romana Housku zastřelit po předchozí potyčce. "Chování bylo neadekvátním řešením jím popisované potyčky a neodpovídá jeho osobnosti a řešení problémů v předchozím životě," vysvětlila Tůmová. Společně s psychiatrem se ale shodla na tom, že by nic nemělo bránit tomu, aby se Krnáč znovu začlenil do společnosti.
Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku před domem, ve kterém politik žil s Vaňhovou. Podle žalobce se na vraždu připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil. Podle policie poté prohledal dům. Za vraždu s loupežným motivem mu hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.
Ve středu bude u soudu vypovídat Houskova družka Jana Vaňhová, předvoláni jsou i znalci na balistiku. Pokud nepadnou další návrhy na dokazování, plánuje předseda senátu Jiří Bednář na čtvrtek závěrečné řeči a na pátek vynesení rozsudku.