Teď po dlouhé době opustil nemocnici v Motole a doma čeká na jinou udržovací léčbu, kterou musí lékaři vymyslet, aby to zvládl.

LÉKAŘI MUSELI LÉČBU ZASTAVIT

„V březnu Románek podstoupil pátý blok chemoterapie a v dubnu se začal připravovat na transplantaci kostní dřeně. Absolvoval odběr dřeně ze zad z pánve. Bohužel v den nástupu na transplantaci se nově objevilo ložisko na játrech a dvě ložiska na plicích. Transplantace naštěstí zabrala a ložiska, co tam má, jsou nejspíš mrtvá nebo zmizela. Dlouho po ní jsme jezdili na doplnění krve a destiček, píchala jsem Románkovi lék na podporu bílých krvinek a doktoři dávali dohromady udržovací léčbu. Nastoupil na ni v červenci, byla naplánovaná na osm týdnů. První týden Romča zvládl, ten druhý už bohužel ne a lékaři museli léčbu zastavit. Teď hledají jiný způsob, jak pokračovat,“ popsala aktuální zdravotní stav maminka Míša.

Příběh malého Románka, bojujícího se zhoubným nádorovým onemocněním ledvin a plic, zvedl loni, po zveřejnění v Teplickém deníku, obrovskou vlnu solidarity a snahu pomoci.

Románkův tatínek Jaroslav Průša pracuje jako řidič ve společnosti Sambular Logistics v Krupce. Právě jeho kolegové a kolegyně vymysleli koncem loňského roku charitativní projekt, jak rodinu podpořit a pomoci jim.

Do projektu se zapojili všichni. V rolích modelů nafotili nástěnný kalendář v retro stylu a nabídli ho k prodeji s tím, že výtěžek věnují právě Románkovi a jeho náročné léčbě. Románkovi rodiče tak viděli, že na boj s jeho nemocí nejsou sami.

„Tři týdny vyřizování objednávek a stovky naježděných kilometrů kvůli rozvozům kalendářů za to stály,“ zhodnotila úspěšnou akci Veronika Hřebíková, asistentka obchodního ředitele, která se společně s ostatními zaměstnanci společnosti pro myšlenku pomoci rodině kolegy Průši prostřednictvím kalendáře nadchla.

„Za peníze si štěstí a ani zdraví bohužel nekoupíte. Ale štěstí je už jen to, kolik dobrosrdečných lidí se ještě najde, kolik krásných přání, která chytala za srdce, lidé rodině posílali. Jsme rádi, že nelehkou cestu k Románkově zdraví, jsme mohli i díky Vám, alespoň trošku zpříjemnit,“ vzkázal za tým ze Sambularu všem, kteří pomohli jednatel společnosti Karel Cvejn, když předával na terminále v Krupce Románkovi a jeho rodičům částku téměř 85 tisíc korun.

PODVODNICI VČAS ODHALILI

Bohužel se tehdy našla i žena, která příběh s charitativní akcí nasdílela na svém facebooku a tvrdila, že kalendáře bude mít k dispozici. Lidé, kteří chtěli Románkovi pomoci, tak posílali peníze na bankovní účet jejího přítele, který všem napsala.

„Podvodnici jsem nahlásila na policii v Krupce. Musela všem peníze vrátit. Bohužel si nejsem jistá, zda byla vůbec, vzhledem k tomu že šlo o částku menší než 5 tisíc, nějak potrestána,“ popsala jedinou špatnou zkušenost Veronika Hřebíková.

V Sambularu se tím ale odradit nenechali a už připravují další kalendář pro rok 2018. „Výtěžek z něj opět věnujeme Románkovi a do focení se zapojí všichni zaměstnanci. Jen se budeme tentokrát fotit u všech druhů přeprav, takže jako letušky u dvouplošníku, jako námořnice u říčních lodí, vlakušky u nákladního vlaku, u náklaďáků, dodávek i v novém terminále, který stavíme. Prodej kalendáře uděláme opět přes facebook , ale vzhledem k náročnosti s distribucí, budou nejspíš dvě místa, kde si kalendáře lidé budou moci vyzvednout a podpořit tak Románkovu náročnou léčbu,“ popsala aktuální plány Veronika.