Diskriminace. Jako bychom tady byli samí lumpové.

Tak reagovala skupinka Romů, která nastoupila v Pekařské ulici do autobusu číslo 19, na varování policie před kapesními zloději. To se totiž ozvalo vzápětí, když autobus projížděl kolem nechvalně známé Matiční ulice. A ozývá se tam vždycky.

„Je to jasně kvůli nám. V těchto místech žijí většinou Romové,“ rozčiloval se Ján Horváth s tím, že dostávají automaticky nálepku zlodějů. Řekl, že to tak nenechá, chce se obrátit na Michaela Kocába. „Ten je k nám spravedlivý, určitě s tím něco udělá,“ doufá Horváth.

Ředitel Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPmÚ) Tomáš Kraus řekl, že to je nesmysl. „Je mi líto, jestli to tak někdo bere, ale záměr, který si domýšlí, v tom není,“ ujistil.

Vedoucí střediska řízení dopravy DPmÚ Milan Šlejtr řekl, že nabádání cestujících k obezřetnosti se spouští automaticky ve stejných místech na všech linkách a trasách městské hromadné dopravy, a to jednou až dvakrát za dobu jízdy z konečné do centra města.

„Výběr míst jsme rozhodně nedělali podle toho, kdo kde žije. Ale aby to bylo vyvážené, ne třeba dvakrát za sebou a pak dlouho nic. A také úsek mezi dvěma zastávkami musí být natolik dlouhý, aby se policejní varování vešlo mezi vyhlášení zastávek,“ vysvětlil Šlejtr.

Dodal však, že pokud by to radnice viděla jako problém, může iniciovat změnu a oni se budou snažit vytipovat pro hlášení policie na devatenáctce jiný vhodný úsek.

Neštěmická starostka Liana Wagnerová uvedla, že oni nic iniciovat nebudou. „Co je v tom za diskriminaci? To je naprosto zcestná domněnka. Abychom už pomalu také měli strach hrát v kartách černého Petra nebo šachy, kde začíná vždycky bílý,“ reagovala.

Wagnerová ještě řekla, že upozorňování cestujících v MHD, aby si hlídali své věci a nedávali šanci kapsářům, rozjel loni v létě právě neštěmický obvod.

„Dostali jsme dotaci z programu prevence kriminality na polepení jednoho trolejbusu v tomto duchu. A s policií jsme se pak dohodli, že by to chtělo nějaké varování i vevnitř,“ sdělila. Postupně se pak systém rozšířil na celou ústeckou MHD.

Obyvatelka Neštěmic Eliška Cesarová, která k cestování také využívá autobus číslo 19, řekla, že ji by tedy mezi policejním hlášením a místem, kde se ozývá, zmíněnou souvislost hledat ani nenapadlo. „Napadá mě jediné, a to, že potrefená husa se vždy ozve,“ uvedla.

Dodala ale, že nabádání cestujících, aby se sami střežili před zloději, se jí také nelíbí. „Ovšem z jiného důvodu. Bezpečí a pořádek v prostředcích MHD by mělo cestujícím zajistit město, jízdné na to platíme dost velké,“ míní.