Vyhláška, která má na konkrétních místech chránit veřejný pořádek, má zlepšit pověst Krupky, především pak sídliště v horním Maršově. Nařízení platí od začátku prázdnin a zakazuje například vynášení stolů a židlí před panelové domy, také rozdělávání ohňů přímo na veřejných prostranstvích, která jsou v majetku města. Romští obyvatelé sídlišť s tím ale nesouhlasí, považují vyhlášku za diskriminační a chystají protest.

Byli jsme se tam podívat

Včera dopoledne v uvedném sídlišti panovala poklidná atmosféra. Ta byla narušena až příjezdem konvoje novinářů. Když začali vytahovat z tašek fotoaparáty a kamery, začali se místní zvědavě objevovat v oknech. Tu a tam někdo zakřičel, že jde o rasismus. Do slovního sporu se ale nepouštěl nikdo. Ulice byla poměrně uklizená.

Zdeněk Černý, šéf krupského oddělení Policie ČR, včera konstatoval, že nápad trestné činnosti v této oblasti z pohledu čísel nikterak nevybočuje z normálu v podobných lokalitách. To, že se zde objevují stížnosti na rušení nočního klidu, potvrdil ředitel tamních strážníků Jiří Petrák, který společně s dalšími stojí za novou vyhláškou. „Nebo se stalo, že tu určití občané seděli venku u stolu a hráli karty. Když chtěl někdo projít, tak ho nepustili," zmínil. Vše je podle něj v počátku. „Zkušenosti jsme sbírali v okolních městech, třeba v Litvínově, kde podobná vyhláška normálně funguje," dodal šéf strážníků.

„Vedení města Krupky důrazně odmítá vyvolávání napětí a nevraživosti, k nimž bezprostředně směřuje iniciativa zástupce svolavatele shromáždění, které by se mělo konat 5. září 2012. Zástupce svolavatele aktivista neziskové organizace Konexe, o.p., pan Brož, který jinak bydlí v Ústí na Labem, zneužívá situace, kdy začala platit nová vyhláška o zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a estetického vzhledu města. Její smysl a účel plně odpovídá zájmům a potřebám všech občanů v Krupce bez výjimky, a rozhodně neomezuje jakákoliv i ta nejobecnější lidská práva," uvádí oficiální zpráva na webu Krupky, coby určitá reakce ze strany města.

V horní části sídliště Maršov, proslaveného ulicemi Dukelských hrdinů a Karla Čapka, bydlí početná skupiny Romů. Ne všichni ale dělají problémy, což včera potvrdili zástupci vedení města. Na sídlištích je problém obsadit byty, lidé dokonce vracejí byty družstvu. Na včerejší tiskové konferenci na radnici to řekl předseda tamního bytového družstva Josef Snížek. Sídliště v Krupce vznikala mezi lety 1986 až 1989, je v nich celkem asi 1000 bytů. „Po povodních, v roce 2003, se sem začali stěhovat lidé z celého Česka," připomněl Snížek historii sídliště v horním Maršově, kudy tou dobou prošlo několik protestů pravicových radikálů.

Jedna akce může vyvolat další

Teď se na protest chystají Romové. Na 5. září ohlásili ve městě shromáždění, v jejich lokalitě. Co konkrétně chtějí udělat, zatím zveřejněno nebylo. Město ale takovou popularitu nechce, snaží se sídlištím budovat lepší pověst, i pomocí kritizované vyhlášky. Jedna taková „demonstrace" svých práv může podle vedení města vyvolat další nepokoje a další shromáždění.

Na realitních serverech jsou v Krupce v horním Maršově k mání byty 3+1 za ceny už od 40.000 korun, přesto jich je zde volných přes 150. Ceny za prakticky totožné byty se v jiných částech Krupky pohybují okolo půlmilionu, často i víc. Krupka je v podstatě předměstím Teplic, kde se v atraktivních lokalitách šplhají ceny bytů v cihlových domech i ke dvěma milionům.

Vyhláška nepostihuje celé město se 14.000 obyvateli, ale jenom jeho náměstí a většinu sídlišť, týká se tedy asi poloviny obyvatel. Právě to vadí Romům a jejich zastáncům ze sdružení Konexe, kteří proti ní chystají protest.

Podle nich postihuje hlavně místa, kde jich žije větší koncentrace. „Pokud by platila plošně po celém městě, Ústavní soud by nám jí zrušil. Předchozí vyhláška o pití alkoholu jím prošla jen díky tomu, že byla místa vyjmenována," vysvětlil tajemník městského úřadu v Krupce František Růžička. Vedení města poukázalo také na to, že vyhláška v nedalekém Litvínově funguje už od roku 2010 a nikdo tam kvůli ní nedemonstroval.

„Vyhláška je na webových stránkách města, a každý občan si v ní přečte, co se opravdu smí či naopak zakazuje. Proč se ze strany odpůrců lže, že je pod pokutou zakázáno, když si někdo na veřejném prostranství sedne na trávu, postaví si na zem vlastní židli či roztáhne deku?," Uvádí se ve vyjádření vedení města.

Vedení Krupky se již sešlo s oznamovatelem celého protestního shromáždění Josefem Mikerem.

Podle mediálního zástupce města Milana Křivohlavého se snaží dojít ke konsensu. „Budeme dělat všechno proto, aby k protestu nedošlo," uvedl na setkání s novináři.

Podle něj Miker sám vyhlášku před jejím schvalováním zastupitelstvem podpořil. Romové požadují kromě zrušení vyhlášky také lavičky a dětské hřiště na sídlišti v Maršově.

„Vyhlášku vnímáme jako protiromskou. Na sídlišti byly odstraněny lavičky, chybí místo pro hraní dětí, neexistuje dětské hřiště, peníze se našly jen na kamerový systém k našemu sledování," uvedl v tiskové zprávě Jozef Miker.

(pem, čtk)