"Přesnou částku, kolik budeme vracet, zatím neznáme. Bude jasná na konci srpna," uvedl. Příjemci dotací podle něj většinou nestíhají splnit podmínky tzv. etapizace, tedy že mají mít část peněz vyčerpaných během léta. Dotace jim přitom byly schváleny většinou v květnu nebo v červnu.
Ještě před uzavřením smlouvy vzdalo schválené projekty deset žadatelů. Rozdělit si měli přes 550 milionů korun. "Největší problémy jsou s délkou výběrových řízení, které jsou dané zákonem. Ve chvíli, kdy se někdo odvolá, nebo máte jen jednoho zhotovitele, musíte výběrové řízení opakovat," uvedl Navrátil. ROP očekává, že projekty vzdají i další příjemci.

Část peněz převede ROP do nových výzev. Někteří žadatelé budou mít možnost o dotaci požádat znovu. To je například případ Terezína na Litoměřicku. Město chtělo 13 milionů na stavbu parkoviště u historického objektu. Nestihlo ale vypsat a ukončit výběrové řízení na dodavatele. "Přihlásíme se do výzev, které ROP plánuje vypsat v létě," řekla už dřív ČTK starostka Terezína Růžena Čechová (nez.).

Více než 280 milionů korun mohl získat Ústecký kraj na další etapu Labské stezky a stavbu silnice u jezera Milada na Ústecku. Oba projekty kraj vzdal. V případě Labské stezky se po digitalizaci katastru nemovitostí potýkal s novými zábory a vlastnictvím některých pozemků. "V daném čase nebylo možné změny smluvně vyřešit s vlastníky pozemků tak, aby kraj vyhověl podmínkám ROP Severozápad," vysvětlila ČTK Lucie Dosedělová z tiskového odboru Ústeckého kraje. Problém s pozemky zastavil i projekt komunikace u Milady. Kraj se nepřihlásí ani do dalších výzev. "Na Labskou stezku už další výzva vyhlášena nebude a komunikace kolem Milady už se z nové výzvy nedá v termínu zrealizovat," doplnila Dosedělová s tím, že se úřad pokusí získat peníze z Integrovaného operačního programu.