Teplé počasí protkané deštivými přeháňkami, které v těchto dnech zasáhly Teplicko, dává místním houbařům jasnou pozvánku do lesa. Svými úlovky se pak lidé chlubí na sociálních sítích. Když nevíte kam, poradí vám mobil. Ne všemu se ale dá věřit, redakční košík zůstal prázdný. Podle některých je teď plno hub v oblasti nad Přítkovem směrem ke Krupce. Právě tam s rodinou vyrazila o víkendu paní Miluška.

„Původně jsme počítali spíše s rekreační promenádou, ale když jsme pak našli pár hub, vybočili jsme z cesty mezi stromy. K autu jsme se vraceli s plnou mikinou, nic jiného jsme totiž na houby u sebe neměli,“ smála se.

Podle severočeského mykologa Martina Kříže rostou přes léto nějaké houby ve všech lokalitách. „Jen leckde se nejedná o druhy zajímavé z konzumního hlediska,“ řekl Deníku. Na jedno z houbaři označených míst v úterý dopoledne zajeli také zástupci redakce. Po hodině křižování lesů nad Dlouhou loukou směrem k vodní nádrži Fláje zůstal ale redakční košíček prázdný.

V lesích na Teplicku teď nejvíce rostou hřiby, lidé nacházejí bedly a třeba oblast Mikulova je prý zaručeně plná klouzků. Než vyrazíte do míst, která neznáte a nemáte tam svá osvědčená místečka, je dobré se připravit.

Na Facebooku dnes už existuje řada skupin, kde vám poradí. Nedostanete přímo souřadnice, ale minimálně tip na správný směr. A to je neocenitelné. K nejznámějším patří například skupina Kde rostou. „Pozor ale na falešné tipy,“ varuje Lukáš. „Taky jsem to takto jednou zkoušel. Dostal jsem souřadnice. Táhlo mě to přes kopce a nakonec žádné houby. Jen mě bolely nohy,“ vzpomíná.

S houbami souvisí mnoho babských rad. Nejvíce rozšířené je žertovné klišé, že každá houba je jedlá, ale některá jen jednou. Mykolog Kříž varuje, že člověk by se v lese neměl řídit tím, že všechno s „trubičkami vespod“ se dá sbírat a také jíst.

Houbaření může mít i druhou stranu mince v podobě bloudění po lese a krádeží věcí z aut. Vzít si na houby nabitý telefon už není žádným luxusem, ale účinným pomocníkem a vedle nožíku další samozřejmostí. Pokud se ztratíte nebo zraníte, můžete využít například aplikaci horské služby.

„Najdete v ní důležité informace, kontakty na jednotlivé služebny, a dokonce se z ní dá zavolat i o pomoc,“ doporučuje Miroslav Güttner z Horské služby pro oblast Krušné hory. I bez datového připojení umí aplikace poslat pomocí SMS souřadnice místa, kde se nalézáte, čímž usnadní případné hledání.

K nepříjemnostem může dojít i při návratu k vozu. „Pachatelé se kolem zaparkovaných aut u lesa pohybují a čekají na vhodný okamžik. Lidé by neměli nechávat v autech viditelně nic cenného,“ nabádá preventista teplické policie Daniel Vítek.