Díky tomu vyrazil na zvláštní jízdu historický motorák po moldavské dráze, který na atraktivních místech natáčel štáb filmařů.

Němečtí návštěvníci zamířili z Moldavy do Oseka a odtud dále do Českého středohoří. Důkladně si prohlédli lázně Teplice a mimo jiné vyslechli legendu o objevení termálních pramenů pasáčkem vepřů v roce 762. Navštívili i muzeum českého granátu, ochutnali víno v Třebívlicích a prohlédli si úžasnou krajinu kolem Milešovky. Z úvraťového nádraží v Dubí zamířili motorovým vláčkem M.131.1 zvaným „Hurvínek" zase do Moldavy.

Výlet do rozkvetlého Českého středohoří navázal na podzimní jízdu po Moldavské železnici a návštěvu Oseka, tamního cisterciáckého kláštera i pomníku věnovanému neštěstí na dole Nelson III.

Jedná se o příhraniční česko-saské aktivity připravené Českojiřetínským spolkem a Domovským spolkem Rechenberg-Bienenmühle.

Oba organizátoři již dokončili za podpory Ústeckého kraje nový dokument o historii moldavské dráhy a ještě před jeho premiérou se natáčely záběry pro jeho volné pokračování. (mim)