Více než půl miliardy korun chce investovat v příštím roce vedení Teplic do obnovy městského majetku. Peníze v lázeňském městě vytáhnou ze svých zdrojů, půjčovat u bank si nebudou. Podle primátora Hynka Hanzy (ODS) si město může dovolit peníze vydat i přes bezmála dva roky trvající pandemii koronaviru. „Znovu se tím potvrdilo, že jsme díky efektivnímu hospodaření připraveni na jakoukoli krizi,“ komentoval plán rozpočtu. Návrh hospodaření na příští rok schválili tepličtí zastupitelé v pátek 10. prosince.

Podle opozice je město v dobré kondici, protože rok co rok odsouvá nějaké naplánované a v návrhu rozpočtu schválené investice. V minulých letech na to upozorňoval už například Zdeněk Bergman z Volby pro Teplice. V pátek na to nepřímo narazil ve svém komentáři u řečnického pultu Lubomír Škarda z KSČM. Ten navíc upozornil na fakt, že by se mělo více operovat s možným zdražováním energií. „To, že ceny porostou, je zřejmé. Město by na to mělo být připravené,“ uvedl.

Navržený rozpočet je schodkový. Příjmy přesahují jednu miliardu, výdaje jsou o téměř půl miliardy vyšší. „Dobrou zprávou je, že běžné provozní náklady jsou plně kryté příjmy, schodek je tvořen plánovanými investicemi. Ekonomická bilance v minulých letech dopadala pravidelně nápadně lépe, než jaký byl plán – mimo jiné právě kvůli odsouvaným investicím. Nezbývá než doufat, že v roce 2022 bude realita odpovídat plánu lépe,“ shodli se po jednání zástupci opoziční Volby pro Teplice.

„Je schodkový, ale jen zdánlivě, spíše prorůstový a neohrožující finanční stabilitu města. Určitě stojí za zmínku, že žádná služba občanům nebude redukována, vše zůstává v roce 2022 jako doposud. Bez úvěrů a dluhů,“ okomentoval schválený rozpočet zastupitel za ODS Josef Benda.

Investic si v Teplicích naplánovali poměrně dost. Rekonstrukce za 28 milionů korun se dočká budova informačního centra na Benešově náměstí. Do vozového parku pro MHD chtějí v lázeňském městě pořídit dalších pět nízkopodlažních hybridních trolejbusů za 80 milionů korun. „Počítáme také s projektovou dokumentací na lokalitu Teplické nádraží za 4 miliony a také se zahájí rekonstrukce foyer Domu kultury. Pokračujeme v rekonstrukcích komunikací a veřejného osvětlení, masivní podporou sportu mládeže a bohatého kulturního programu pro občany i návštěvníky města,“ uvedl k rozpočtu primátor Hanza. Více peněz půjde příští rok právě na sport, a to 32 milionů korun. Do kultury a neziskových aktivit půjde 7,5 milionu korun.