Podle jeho informací bude muset například Fakulta sociálně ekonomická (FSE) propustit šest až deset zaměstnanců. Konečný rozpočet ještě fakulty nemají, takže se k otázce úspor a případného propouštění nikdo příliš vyjadřovat nechtěl.

Děkan FSE Zdeněk Štěpánek jej ale nepopřel. „Rozpis peněz ještě nemám k dispozici, ale pokud se opravdu bude jednat o snížení rozpočtu o více než deset procent, vypadá to, že racionalizace, i v podobě propouštění, bude nutná,“ potvrdil Štěpánek.
K propouštění už musela přistoupit i Přírodovědecká fakulta (PŘF). „Rozpočet se zřejmě citelně sníží, takže citelná jsou i opatření,“ řekla mluvčí PŘF Jana Komínová. „Úspory se týkají i personálního obsazení. Někomu se úvazek zkracuje, někdo musí být propuštěn. Šetří se na všech frontách,“ dodala mluvčí fakulty.

Počet propouštěných specifikovat nechtěla, konkrétní čísla by měly fakulty znát na konci příštího týdne.
Další fakulty budou muset sahat do svých rezerv. „Tomu se nevyhneme. Máme ale i peníze z grantů a fondu rozvoje vysokých škol, takže to tak zlé nebude,“ věří děkan Fakulty životního prostředí Miroslav Richter. „Štěstí je, že se nám v minulosti dařilo šetřit. Horší to ale bude příští rok. Záleží na tom, kolik přijmeme studentů,“ dodal.

Šetřit budou nakonec muset všichni, rektorátu se ale propouštění zřejmě zatím vyhne. „V současné době zatím nezvažujeme na rektorátu žádné propouštění. Pokud na fakultách a ústavu budou chtít děkani a ředitel přistoupit k propouštění zaměstnanců, bude to zcela v jejich kompetenci,“ uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Podle našeho zdroje z univerzity si za problémy částečně ale mohou i samy fakulty. „Částečně je to způsobeno přezaměstnaností. V mnoha případech zaměstnanci parazitují na systému a za 100% úvazek a mzdu odvádějí 50 i méně procent práce,“ myslí si jeden ze zaměstnanců. „Snížit jim úvazek nebo je donutit k další činnosti je nelehké z hlediska zákoniku práce, ale i z hlediska nezkušenosti, nekompetentnosti a neochoty jejich nadřízených si špinit ruce,“ dodal zaměstnanec. (klm)