Suché a teplé počasí vydrží ještě v pátek a sobotu. Naděje pro zahrádkáře pak přijde se západem slunce. „V sobotu večer očekáváme v okrese bouřky, které vydrží do neděle. Po nich nás čeká další suchý týden, ale naštěstí už chladnější,“ informoval ve čtvrtek teplický meteorolog Radek Tomšů.

Zatímco většina lidí se v současných tropických teplotách uchyluje raději do stínu a k vodě, rodina Jelínkova z Teplic vyrazila ještě blíže ke slunci. Cílem jejich výletu byla v minulých dnech vyprahlá Milešovka. Červená náplň v tyčince teploměru umístěného v Bílce, jež je výchozím bodem k cestě na vrchol nejvyšší hory Českého středohoří, olizovala krátce po poledni dílek 33 stupňů.

„Máme rádi teplé počasí i pěší výlety. Turistice se věnujeme už 20 let. Klukům jsme slíbili, že když to vyšlápnou s námi, tak se další den půjdeme za odměnu koupat,“ říkala maminka u rozcestníku. Výrazy v obličejích obou synů ve školním věku sice nadšením neoplývaly, přesto se společně s rodiči vydali zdolat kopec bez připomínek. Později pak informovala maminka Jana, že výlet se vydařil a i kluci si ho podle jejích slov nakonec užili. Výhled z Milešovky prý stál za to.

To mladá maminka Markéta se svojí čtyřletou dcerou tráví současné horké dny u vody. „Jezdíme na Barboru, kde je pro děti dobrý přístup do vody. Dopoledne nás tam odveze manžel, po práci za námi přijede,“ uvedla. Břehy nejvyhledávanějšího vodního díla na Teplicku jsou po celý týden plné. Zájem letos mají lidé i o dříve spíše opuštěné místo u malého rybníčku na Cínovci. Svědčí o tom počet aut na parkovišti u příjezdové cesty nedaleko cínoveckého kostelíku.

Kvůli chybějícímu dešti žehrají zahrádkáři. V některých místech platí zákaz závlahy z potoků a řek. V sudech na zahradách chybí voda. „To, že je vyprahlá a žlutá tráva, mi tolik nevadí, jako že nemám čím zalévat květinami a zeleninou osázené záhony,“ povzdychl si senior Josef Hájek.

Aktuální vlna veder dělá vrásky na čele i lidem z teplické komunitní zahrady při TJ Sokol Trnovany. Drahocenná tekutina totiž dochází i v jejich obří nádrži na dešťovou vodu, kterou zakoupili díky grantu Zelené oázy od Nadace Partnerství.

„Měsíc trvající červnové sucho jsme přečkali bez úhony právě díky nádrži na pět tisíc litrů, kterou naplnily květnové deště. Jiní zahrádkáři byli v červnu na suchu, my jsme však vodu stále měli. Teď se však o zálivku upřímně obávám,“ přiznal koordinátor Sokolí zahrady Michal Dvořák při pohledu do nitra modré nádrže, kde se leskne posledních několik set litrů tekutiny.

„Ukázalo se však, že nákup velké nádrže je krok správným směrem. Klima se totiž mění – deště jsou méně časté, zato vydatnější, nezřídka přívalové. Malý sud by při nich přetekl a voda ze střechy by přišla vniveč,“ dodal Dvořák.