„Kontrolní odlovy v létě prokázaly, že se rybám v řece dobře daří. Jelec jesen, který je v Česku zvláště chráněným druhem, už vytvořil populaci, která se přirozeně množí. Proto jsme už jelce jesena vysadili jen jako doplňkový druh, a to v množství pěti set kusů. Hlavním vysazovaným druhem letošního podzimu je cejn velký. Celkem jich do řeky vypustíme na tři tisíce, což představuje tři sta kilogramů ryb," řekl Mikuláš Duda, mluvčí Unipetrolu. V řece už plave také 350 plotic obecných.

Radost z toho, že se nasazené ryby v Bílině samy třou, mají i rybáři.

„To je výborná zpráva, znamená to, že se čistota řeky zlepšila natolik, že se v ní začínají některé druhy ryb rozmnožovat přirozeně přímo v toku," zdůraznil Václav Jelínek, rybářský technik Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Podle něj se podařilo vybrat k násadě takové druhy ryb, pro které je charakter Bíliny vhodný, a časem bude spektrum ryb, které v řece původně žily, ještě širší.

„Bílina je řeka s neuvěřitelně pestrou rybí obsádkou. Chytat se dá na řadě míst, samozřejmě dále po řece od Ústí nad Labem. Jsou tam dokonce pstruzi, úhoři, štiky, chytil jsem i sumce. Jelců je několik druhů, nechybí parma nebo ježdík," podělil se o zážitky z lovu ústecký rybář Ivo Sláma, který ryby chytá, ale nejí. Po ulovení je vyfotí, zváží, změří, případně ošetří a pustí zpět do řeky.

Unipetrol a Český rybářský svaz od začátku spolupráce v roce 2010 vysadily do řeky už několik tun ryb. Do násady investoval Unipetrol přes 350 tisíc korun.