Po padesáti letech se podařilo sehnat peníze a rybník kompletně odbahnit. V rámci revitalizace pro budoucí generace ještě nyní v Duchcově probíhá zpevňování hrází, které chyběly.

Vedení města ještě na příští měsíc chystá umístění kameninového monumentu, jako připomenutí, že byl v tento rok rybník odbahněn, což nebyla jednoduchá práce.

Za dohledu místních rybářů, kteří zde mají ryby, se v rámci revitalizace rybníku opravuje ještě nátoková stoka.

Protože byl rybník po odbahnění napuštěn a zarybněn, nebylo možné ho nyní zcela vypustit. Výlov je naplánován na příští rok.

V plánu má starosta Petr Kňourek ještě dodělání chodníčku okolo. Jak řekl, pokusí se sehnat peníze na příští rok, kdy by se to mohlo realizovat.

Tuny bláta se ze dna duchcovské Barbory vyvážely po zhruba padesáti letech. Za tolik desetiletí se v celém třináctihektarovém rybníku vytvořila slušná vrstva.

Bylo vyvezeno celkem 48 tisíc kubíků bahna. To je o šestnáct více než se původně plánovalo a bylo spočítáno. To, zda rybky v Barboře nestrádají, budou rybáři zjišťovat při náhodném odlovu.

Rybník, i když není plný vody, ale má dostačující prostor, obývá už také tradiční třináctiletý sumec Franta, jeho o deset let mladší sumčí kamarád a také několik macatých kaprů a amurů. Pro ryby bude nový vyčištěný rybník i jakousi zkouškou. Důležité je, aby měly dostatek potravy.

Barbora leží téměř ve středu Duchcova a její historie počíná v dobách panování Karla IV.

Po odbahnění volá dlouho, ale teprve nyní se podařilo sehnat potřebné peníze. Iniciátory byli rybáři a zadařilo se jim dosáhnout na několik dotací, z ministerstva zemědělství či od Severočeských dolů. Na financování dvacetimilionové akce se podílí i město .