Protože řada lidí nechává pořízení pasu na poslední chvíli až společně s výběrem dovolené last minut, roste obliba tzv. rychlého pasu.
Je sice dražší a platí navíc kratší dobu, nicméně zájemci ho dostanou dříve. Lhůta pro vydání je ze zákona 15 dnů, ale jak říká Pavel Válek z teplického magistrátu, žadatelé ho zpravidla dostanou dříve. Třeba i druhý den. Žadatelé musejí ale také počítat s tím, že zaplatí za tento rychlopas 1500 korun. Klasický pas s biometrickými prvky, který se vydává do měsíce, přijde na 600 korun.
U přepážek teď evidují navýšení zájmu. Není to ale prý nikterak markantní. „Jsou dny, kdy na přepážkách vyřídí padesát lidí. Ale jsou také „návaly“, kdy v delší úřední den přijde na pasové oddělení dvojnásobný počet. Nejde vždy o nový pas, ale třeba také o zapsání dítěte do pasu,“ uvedla včera Alice Hlavničková z odboru správních činností teplického magistrátu.

Klasický pas s biometrickými prvky se vydává do měsíce. Při cestě na úřad nepotřebujete nic jiného, než starý pas, pokud již máte, a občanku. Žádost s vámi vyplní zaměstnanci magistrátu přímo v kabince, kde vás také vyfotí.
Na oddělení osobních dokladů teplického magistrátu mají pro vydávání pasů otevřeno všech pět dnů v týdnu. Více lidí chodí v dříve zažitých pondělí a ve středu.

Při podávání žádosti o nový klasický pas už nemusíte nosit fotografii. Vyfotí vás přímo v kabince na magistrátu, kde s vámi žádost vyplní.
Je možné se také telefonicky na úřadě informovat, jestli už máte váš pas fyzicky připravený k odběru,
Navýšení zájmu s příchodem sezony je každoroční trend. Někteří lidé nechávají výměnu dokladů na poslední chvíli, přičemž se pak diví, jaké jsou čekací doby. Většina dokladů se vyrábí centrálně v Praze, kam se všechny potřebné údaje z Teplic posílají.