Divoká prasata, zejména v období, kdy mají mladé, mohou být nebezpečná i pro lidi a psy. „Pokud mají lidé s divočáky potíže, mohou se v Oseku obrátit na městskou policii. Ta je pro účely zahnání prasat vybavena prostředkem Wildschwein Stopp," popsala starostka, jak se snaží nezvaným „návštěvníkům" bránit.

Wildschwein Stopp je produkt na bázi přírodních pachů, které černé zvěři signalizují přítomnost přirozených nepřátel. Prostředek se nastříká v rozestupech asi 8 m na hliníkový podklad a zavěsí na chráněnou plochu, plot nebo stromek ve výši hlav zvěře a prasata odpuzuje. Nebo by alespoň měl. „Lidé mají o tuhle novou službu zájem, takže už jsme kupovali další dávku téhle odpuzovací látky," řekla nám Lenka Říhová.

S divočáky bojovali na začátku roku také v Teplicích. Začali se objevovat v oblasti Písečného vrchu, kde je i obydlená část Teplic a také z části u sídliště Prosetice. Myslivci ve spolupráci s městem udělali několik naháněk. Dokonce udělali pachové ploty, aby prasata nemohla už do osídlených částí. Nakonec se podařilo zastřelit 15 prasat, která měla své hnízdo v oblasti lesa na Doubravce.

„Celé to bylo pro veřejnost uzavřeno. Přístupová místa hlídala policie. Vše proběhlo v klidu," popsal tehdy Deníku Václav Pondělík z bystřanského mysliveckého sdružení. Samotné útoky prasat na lidi ale v těchto oblastech zaznamenány nebyly. Myslivci takovéto uváděné útoky bachyně s mladými prasátky na člověka považují za spíše nepravděpodobné. „Už dávno předtím utečou pryč. To jedině, když se najednou leknou," říká Václav Pondělík z bystřanského mysliveckého sdružení.(ot, pem)