Po loňském podzimním testovacím období vstoupilo letos sdílené půjčování kol do svého ostrého provozu. Oproti loňsku s dvojnásobkem kol a také vylepšenou dostupností. Sdílená kola v ulicích může využívat každý, kdo se zapojí do systému a zaplatí poplatek dle vybraného období plánovaných výpůjček.

Přečtěte si. Bezplatná poradna s anonymním testováním HIV bude i v Teplicích

„Očekáváme letos nárůst zájmu. Rekola se už dostala do podvědomí Tepličanů," říká Jakub Mráček, koordinátor projektu Rekola v Teplicích.

RŮŽOVÁ ODRAZUJE ZLODĚJE

Růžová barva pro kola není náhodná. Jednak je to barva veřejného prostoru, jednak je svým způsobem specifická, čímž by měla odrazovat zloděje. „Růžového kola si v ulicích každý všimne," poznamenává Jakub Mráček.

V mapě mobilní aplikace, která je součástí systému výpůjček, přesně vidíte, kde zrovna kola ve vašem okolí stojí, uzamčená u stojanu či zábradlí. Zadáte z rámu šestimístné číslo vybraného, čímž následně obdržíte zpětně automaticky kód zámku. Odemknete, nasednete a můžete vyrazit do ulic. Pak kolo zase k něčemu uzamknete a několika kroky v mobilu se opět ze systému odhlásíte.

Vše začalo v Praze. Před více než dvěma lety převedl Vítek Ježek, zakladatel projektu Rekola, se svým týmem myšlenku prvního bikesharingu v Praze ve skutečnost. Teplice se vloni staly šestým městem, kde systém půjčování kol v rámci republiky funguje.

Mohlo by vás zajímat: Hladinu Barbory budou opět čeřit vodní lyžaři