Obaly od všeho možného, staré oblečení či kusy nábytku. To vše hyzdí okolí popelnic v Dubí a Duchcově. Nepořádek u popelnic mají na svědomí většinou „prohrabovači“ odpadu či lidé, kteří u kontejnerů odloží ojeté pneumatiky.

POKUTA AŽ PŮL MILIONU

Tamější radnice už nechtějí takové jednání tolerovat. Hříšníkům hrozí až půlmilionová pokuta. „V poslední době se množí případy odloženého odpadu u nádob na tříděný odpad. Strážníci se soustřeďují na odhalování původců tohoto odpadu, který je mnohdy rozházený po ulicích a hyzdí vzhled města,“ říká velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Lidé ve městě mají odvoz odpadu zdarma. Neplatí ani za sběrný dvůr. „Přesto se najde mnoho občanů, kteří odnesou odpad k popelnici a odejdou,“ dodává Pykal. Město musí na úklid zaplatit firmu. Odvoz a likvidace stojí Dubí nemalé peníze.

Černá skládka. Ilustrační foto.
Odpad lidé v Dubí vyhazují přímo před sběrným dvorem

Za pomoci kamerového systému a fotopastí odhalili strážníci za poslední měsíc osm lidí, kteří okolí popelnic znečistili. „Budou se ze svého jednání zodpovídat u správního orgánu, kde jim podle nové legislativy hrozí pokuta do výše půl milionu korun,“ nechal se slyšet Pykal.

DUCHCOV TRÁPÍ DVA BEZDOMOVCI

Problémy s nevábným okolím u popelnic trápí i Duchcov. Podle starosty Zbyňka Šimbery mají velký díl viny na nepořádku dva bezdomovci hledající v kontejnerech jídlo.

„Lidé si nám na nepořádek stěžují. Máme zjištěno, že jde o dva muže, kteří do popelnic lezou kvůli jídlu. Vytáhnou si vyhozený pytel a o kus dál ho roztrhají a vezmou si z něj, co potřebují. Zbytek nechají poházený na zemi,“ řekl Šimbera.

Nepořádek pak musejí uklidit technické služby města. „Město to stojí čas a peníze. Dávat pokutu bezdomovcům nemá moc smysl, protože ji stejně nezaplatí. Je to takový začarovaný kruh,“ dodal starosta.

Soukromý panelák přetéká odpadky.
Soukromý panelák přetéká odpadky a ohrožuje děti

Teplice se snaží problémy řešit osvětou. Nedávno přišly na informační tabulce s výzvou, že k čistotě a pořádku kolem svého bydliště můžou přispět lidé sami. Ke kontejnerům nechaly nainstalovat cedule obsahující informace, že odkládat jakýkoliv odpad volně kolem nádob je přestupek. Cedule také obsahují informace, jak se odpadu zbavit.

Nekonečný boj s černými skládkami
Dubí bojuje s černými skládkami. Nedávno někdo naložil staré pneumatiky a nábytek a vyložil je přímo před sběrným dvorem. Jenže ten byl v tu dobu zavřený a před branami vznikla černá skládka. Pracovnice dvora nakonec odpad odnesla dovnitř.